V Evropě od začátku nynější krize přibylo přes deset milionů nezaměstnaných. Zhoršující se situace na trhu práce zvyšuje nebezpečí sociálních nepokojů. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní organizace práce, podle ní je nyní v Evropě více než 26 milionů nezaměstnaných. Napsal to server Lidovky.cz.

Problémy s hledáním práce mají zejména mladí lidé a lidé s nízkou kvalifikací. Za posledních šest měsíců podle zprávy přišlo v Evropské unii o práci více než milion osob. V České republice je podle aktuálních údajů ministerstva práce a sociálních věcí bez práce téměř 574 tisíc lidí.

Zpráva Mezinárodní organizace práce rovněž poukazuje na rostoucí problémy s dlouhodobou nezaměstnaností. V 19 evropských zemích je více než 40 procent nezaměstnaných bez práce minimálně 12 měsíců. Situace na trhu práce se zhoršuje od zahájení snah o konsolidaci státních rozpočtů.

„Rozpočtové cíle jsou sice důležité, nelze je ale řešit úspornými opatřeními a strukturálními reformami, jež se nevypořádávají s prvotními příčinami krize,“ uvedla organizace ve své zprávě.

Jihoevropské země potýkající se s dluhovou krizí se v rámci reforem snaží například zvýšit flexibilitu trhu práce. Cílem reforem je posílení konkurenceschopnosti těchto zemí, jsou s nimi ale spojeny také negativní sociální dopady.

Máte nějaký recept na snížení nezaměstnanosti v zemích EU?

Povězte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit