Německá vláda schválila zavedení plošné minimální mzdy ve výši 8,50 eura (233 korun) za hodinu. Nová pravidla mají začít platit od 1. ledna 2015. Informoval o tom portál Aktuálně.cz.
Jednotná sazba dosud v Německu chyběla, určovaly ji jen dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy v některých odvětvích, lišila se i podle spolkových zemí.
Z aktuálních dat Eurostatu vyplývá, že na nejvyšší minimální mzdu mají v Evropské unii nárok zaměstnanci v Lucembursku. Zákon jim garantuje alespoň 1921,03 eura měsíčně. Pokud tedy pracují 168 hodin měsíčně, činí jejich minimální mzda 314,4 koruny za hodinu.
To je jedenáctkrát více než v Bulharsku, kde vychází minimální mzda v přepočtu na 28,45 koruny za hodinu.
Více než 200 korun za hodinu si musí vydělat zaměstnanci celkem v pěti zemích EU, mezi 100 a 200 korunami se nejnižší přípustná hodinová odměna za práci pohybuje rovněž v pěti státech, mimo jiné i ve Slovinsku (123,2 koruny) a na Maltě (117,5 koruny).
Češi si po loňském zvýšení minimální mzdy mají vydělat nejméně 50,6 koruny za hodinu. To je čtvrtá nejnižší minimální mzda v Unii. Nižší ji kromě zmíněného Bulharska mají pouze Litva a Rumunsko.
Alespoň minimální mzdu musí firmy platit zaměstnancům v 21 zemích Evropské unie. Minimální mzdu naopak nevyužívají například Švédsko, Finsko, Rakousko či Itálie.
Hlavním účelem minimální mzdy je „ochrana zaměstnance před chudobou“ a snaha zajistit jim alespoň základní příjem. Zastánci věří, že se tak zlepší životní úroveň pracujících, kteří budou následně více spotřebovávat a tím pomohou ekonomice.
Kritici ale argumentují, že minimální mzda přináší ve výsledku přesný opak. Řada firem podle nich totiž některé pracovníky raději nezaměstná, než aby jim musela platit povinné minimum.
„Minimální mzda vede k vyšší míře nezaměstnanosti. V 21 zemích EU, které ji mají, činí průměrná míra nezaměstnanosti 11,8 procenta. Zatímco v ostatních státech je to zhruba o třetinu méně – 7,9 procenta,“ uvádí například americký profesor Steve H. Hanke.
Jaká by podle vás měla být výše minimální mzdy v České republice?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.