Předběžné znění výzev k podávání žádostí o dotaci v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) bylo poslední dubnový den vypuštěno ze střežených skříní ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Podnikatelé se tedy mohou již několik dnů seznamovat se základními podmínkami a požadavky, které bude nutné k získání evropského příspěvku splnit. Co bude následovat? Zpravu uveřejnil portál BusinessInfo.cz.
Text výzvy je základ, jenž definuje mantinely pro psaní projektu. Dalo by se říct, že stanovuje, jak je možné skórovat a za co se bude vylučovat. Výzvy byly vypsány hned v 11 programech podpory (Inovace, Potenciál, Aplikace, Partnerství znalostního transferu, Spolupráce, Technologie, Marketing, Nemovitosti, Školicí střediska, Úspory energie, ICT a sdílené služby) a každý dokument se z logiky věci do jisté míry liší.
Zatímco způsobilé výdaje či výše dotace budou například v programech Inovace a Úspory energie velmi rozdílné, obecná kritéria pro hodnocení a výběr žádostí nikoli. Podívejme se tedy, podle jakého klíče budou projekty vybírány a kdo bude o přidělení dotace rozhodovat. Nejprve se však zastavme u harmonogramu, který je pro zájemce o dotaci neméně důležitý.
Jízdní řád by se už neměl měnit
Ministerští úředníci zvolili obezřetnost. Ještě před schválením OPPIK ze strany Evropské komise (došlo k němu 29. dubna) se rozhodli pro zveřejnění předběžného znění výzev. Od 30. dubna jsou tedy potřebné informace o jednotlivých programech k dispozici a téměř nic nebrání, aby bylo úplné znění výzev na konci května nahráno do informačního systému MS2014+.
V převážné většině programů bude možné od června do srpna podávat tzv. registrační, nebo předběžné žádosti. S jejich pomocí může ministerstvo odhadnout, jaký bude přibližně zájem o jednotlivé programy. Pro žadatele je však přijetí registrační žádosti klíčové, vzniká tím totiž možnost skutečně pracovat na dotačním projektu (odborně způsobilé výdaje) – např. může začít podepisovat smlouvy vzešlé z výběrových řízení, lze zahájit programovací práce na SW atd.
Od září do listopadu musí uchazeči, kteří podali registrační žádost, dodat tzv. plnou žádost o dotaci. Teprve poté dojde k vyhodnocení žádostí ze strany českých úřadů a je rozhodnuto o udělení, či neudělení dotace. Na projektu je tedy možné pracovat od podání předběžné žádosti, nicméně o přidělení dotace se podnikatel dozví teprve na sklonku letošního roku. Proplacení prvních faktur lze očekávat v prvních měsících příštího roku. Teprve poté bude možné říct, že čeští podnikatelé začali čerpat dotace z EU připravené pro období 2014 – 2020.
Tři úrovně hodnocení žádosti
Všechny předložené projekty budou nejprve posuzovány podle svého souladu s podmínkami výzvy. Jedná se o relativně jednodušší posouzení splnění rámcových kritérií programu a zhodnocení finančního zdraví firmy, jež provedou zaměstnanci agentury CzechInvest (od 1. ledna 2016 bude agenda přenesena na nově založenou Agenturu pro podnikání a inovace).
Na projekty, které postoupí do dalšího kola, si posvítí odborní hodnotitelé ministerstva průmyslu a obchodu. Každý projekt obodují dva experti, v případě velkých rozdílů se dostane na arbitra.
Projekt může získat nanejvýš 100 bodů, obecnou hranicí ke schválení žádosti bude 60 bodů, svou roli však bude mít charakter výzvy, jestli bude tzv. kolová nebo průběžná.
Z rozhodnutí MPO budou veškeré projekty hodnotit interní zaměstnanci resortu, u vysoce specializovaných projektů především v oblasti výzkumu, vývoje a inovací si mohou přizvat externího odborníka.
Hodnotit se bude kvalita projektu, jeho přínos pro technologický rozvoj regionu a smysluplnost, tedy reálná šance na uplatnění na trhu. Velice důležitá bude i hospodárnost řešení, transparentní vlastnická struktura žadatele a jeho připravenost k realizaci projektu.
Stranou nezůstanou ani zapojení či vliv malých a středních firem nebo zohlednění rozvojových koncepcí EU, ČR a regionů.
Celkově půjde o soulad projektu s detailně definovanými výběrovými kritérii, která se však liší program od programu. Nelze však opomenout, že značný vliv na konečný výsledek mají bohužel i subjektivní kritéria.
Posouzené projekty budou dále předloženy výběrové komisi složené ze zástupců MPO a CzechInvestu. Komise na svém zasedání posoudí souhrnně všechny předložené žádosti a vydá doporučení o udělení, nebo naopak neudělení dotace. V případě pochybností může komise projekt vrátit k přehodnocení.
Definitivní slovo má Řídící orgán OPPIK, kterým je MPO. Celá hodnotící anabáze tedy skončí v momentě, kdy úředníci ministerstva vydají rozhodnutí o přidělení dotace.
Ledy se pohnuly, podniky už nemají nač čekat
V prvním kole výzev je v plánu rozdělit přibližně čtvrtinu celkového rozpočtu OPPIK. 25 procent z celkové částky blížící se k 120 mld. korun není malý obnos. Vzhledem k tomu, že poslední dva roky dotační projekty v podstatě jen dobíhají, lze očekávat velký zájem českých firem o evropskou podporu investic.
Zdržení dotačního období pro roky 2014 – 2020 bylo způsobeno jak tuzemskými, tak unijními faktory. Nyní se však konečně začíná o dotacích z EU rozhodovat. Podnikatelé by tedy neměli váhat a začít se s podmínkami jednotlivých programů seznamovat. Informace naleznou na stránkách MPO, přímo na webu OPPIK, mohou se však obrátit i na specialisty. Ti už dohlédnou, aby zájemci ve smršti informací neměli zmatek.
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-