Náklady zaměstnavatelů na práci v Česku patří k nejvyšším v Evropské unii. Ve střední a východní Evropě je ČR dokonce premiantem, více peněz za zaměstnance vynakládají pouze ve Francii, Švédsku, Itálii, Belgii a Rakousku. Zprávu uvedl portál BusinessInfo.cz.
Díky jednotné sazbě daně z příjmů ve výši patnácti procent je v České republice čistý příjem lépe placených zaměstnanců relativně vysoký, firmy ale platí za své zaměstnance vysoké odvody do státní pokladny. Náklady na práci jsou nejnižší pro podniky v Dánsku a na Maltě.
Překvapivě dobře si vedeme v poměru čistého příjmu k celkovým nákladům, kde je Česká republika v EU na čtvrtém místě za Maltou, Polskem a Lucemburskem. Z evropských zemí je na tom lépe ještě Švýcarsko.
Vyplývá to z výsledků Evropského platového průzkumu, v němž společnost Deloitte porovnávala celkové mzdové náklady zaměstnavatele a čistý příjem pracujících ve dvou desítkách evropských států.
„Náklady zaměstnavatele v ČR zabírají v Evropě přední příčky, především u zaměstnanců s nižšími příjmy. Ve srovnání čistého příjmu je ČR na předních pozicích, a to především díky rovné sazbě daně, respektive neexistenci progresivního zdanění,“ připomíná Lucie Rytířová, manažerka z daňového oddělení Deloitte.
A co hraje při srovnávání nákladů na zaměstnance zásadní roli? „Je to pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, které zaměstnavatel musí hradit za své zaměstnance. V mnoha státech toto pojistné není zastropováno - například ve Francii – nebo je zastropováno jen částečně jako u nás. Zaměstnavatele limitují i zákonem stanovené minimální mzdy,” prozrazuje manažer daňového oddělení Deloitte Robert Bezecný.
Ze studie dále vyplynulo, že:
- Česká republika je mezi prvními pěti zeměmi, kde je čistý disponibilní příjem na zaměstnance nejvyšší (1. Švýcarsko, 2. Česká republika, 3. Malta, 4. Slovensko, 5. Polsko).
- Francie, Itálie, Švédsko, Belgie a Rakousko jsou země s nejvyššími příspěvky do systému sociálního zabezpečení.
- Náklady francouzských zaměstnavatelů zůstávají nadále nejvyšší bez ohledu na úroveň příjmů, a to proto, že neexistují limity pro platbu příspěvků na sociální zabezpečení.
- Ve sledovaných státech nedochází k zásadním změnám, vyjma Řecka, Rakouska a Belgie. Zatímco v Řecku jsou daně z příjmu vyšší pro všechny příjmové kategorie, ve zbylých dvou se snížilo zdanění nižších příjmů.
- Zdanění zaměstnanců s vyššími příjmy se příliš nemění, sazba je často 50 i více procent; naproti tomu v ČR je zdanění pro tyto osoby cca 24 %, a to včetně solidárního zvýšení daně.
„Pokud zohledníme životní náklady, můžeme konstatovat, že se v Česku se máme dobře. Čistý disponibilní příjem zůstává jeden z nejvyšších, společně s Polskem a Slovenskem. Na opačné straně žebříčku stojí Švýcarsko, Velká Británie, Francie, Dánsko a Irsko. Praha je po Aténách a Varšavě jedním z nejlevnějších měst, naopak nejdražší jsou Ženeva a Londýn,“ doplňuje Lucie Rytířová.
Více o studii European Salary Survey.
Zdroj: převzato z www.businessinfo.cz
Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-