České firmy mají stále větší problémy sehnat kvalitní zaměstnance. Chtějí od státu, aby zrychlil nabírání pracovníků z Ukrajiny. Tuzemští zaměstnavatelé se zhlédli v Polsku. To před dvěma lety umožnilo rychlé zaměstnání právě Ukrajinců. Změna pravidel však způsobila i negativní dopady. České firmy by často daly přednost pracovníkům z ciziny před těmi z Česka. Kvalita tuzemských žadatelů o práci podle nich klesá.
Tuzemským firmám docházejí pracovní síly a bojí se, že to přibrzdí jejich růst. Od státu proto chtějí, aby jim pomohl rychleji nabírat cizince ze zemí mimo schengenský prostor. "Zaměstnavatelé dnes potřebují obsadit 150 tisíc volných pracovních míst," říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Sháňka je především po technických profesích. To, že by pracovníci ze zahraničí ekonomice pomohli, si myslí i guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Podle zaměstnavatelů by mělo Česko následovat příklad sousedního Polska. To začalo před dvěma lety rozdávat ve velkém pracovní víza Ukrajincům. Během pouhých několika týdnů jim tak umožnilo nastoupit do práce. Naproti tomu české firmy čekají na lidi z Ukrajiny v průměru pět měsíců.
"Je chyba, že jsme se nechali předběhnout Polskem. Ukrajinská pracovní síla je pro Česko velmi cenná. Politici by měli v tomto ohledu na sbližování s Ukrajinou zapracovat," prohlašuje Pavel Bouška, majitel společnosti Vafo, která vyrábí krmiva pro psy a kočky.
Pokud by stát zvolit polský přístup, musí dát ale pozor na to, kam cizinci s pracovními vízy skutečně zamíří. "Za rok a půl Polsko vydalo přes 900 tisíc schengenských víz. Z toho se jen 150 tisíc přihlásilo v zemi k placení daně. Zbylých 750 tisíc se rozuteklo po Evropě či pracuje v Polsku načerno," tvrdí prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.
V Česku navíc polská víza způsobila v březnu poprask, když cizinecká policie vyhostila několik desítek jejich držitelů pracujících v pražském skladu společnosti Rohlík.cz. Odborníci tvrdí, že na vině byla v tomto případě především nejasná pravidla. Polská víza měla Ukrajincům zaručit možnost dočasné práce i v ostatních zemích Evropské unie, Česko však tato víza neuznává. Problém způsobují polské pracovní agentury, které tuzemským firmám dodávají ukrajinské pracovníky s polskými vízy, kteří často ani nevědí, že pracují načerno.
"Největší překážkou zaměstnávání pracovníků ze zahraničí je právě všeobecná nejasnost právní regulace, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro cizince samé," říká advokát a odborník na pracovní právo Ambruz & Dark Deloitte Legal Jan Procházka. Zároveň upozorňuje na to, že české úřady mnohdy překračují zákonem stanovené lhůty pro vydání víz. "Řešením, které se nabízí, je komplexní přepracování a sjednocení právní úpravy pobytu a zaměstnávání cizinců," dodává Procházka.
Zlepšení situace si vláda slibovala od novely cizineckého zákona, kterou minulý pátek schválili poslanci. "Z novely jsme byli nadšení, potom ale přišel pozměňovací návrh, který zaměstnávání cizinců v Česku ještě více zkomplikoval," stěžuje si Miroslav Mejtský, partner společnosti Petyovský & Partners, která na návrhu s ministerstvem vnitra spolupracovala.
Návrh počítá například s institutem nespolehlivého zaměstnavatele. Firma, kterou tak ministerstvo vnitra označí, nebude moci cizince zaměstnávat. Nespolehlivou se přitom může stát velmi jednoduše. Například když včas nezaplatí silniční daň.
Firmy si přitom stěžují, že kvalita zájemců o práci průběžně klesá. "Trápí nás systém, kdy musíme často nabírat lidi z úřadu práce, kteří pracovat nechtějí. Zaškolíme je a po měsíci či dvou odejdou. Je to pro nás náročné a drahé," stěžuje si ředitel výrobce oken a dveří Vekra Jan Tušl. Uvádí také, že lidé z Ukrajiny, kteří mají o práci zájem, by mohli být řešením.
Na Ukrajině firmy stále častěji hledají také lidi s vyšším, či dokonce vysokoškolským technologicky zaměřeným vzděláním. Problém je to především ve stavebnictví, kde takto vzdělaní odborníci dosluhují a mladší generace chybí.
Zdroj: www.ihned.cz
Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-