Nezaměstnanost v červnu klesla na čtyři procenta. Na trhu práce je tak nejméně uchazečů za posledních devatenáct let. Rekordně nízký počet nezaměstnaných se stává pro českou ekonomiku nevýhodou, protože podniky nemohou najít nové zaměstnance a nedostatek pracovníků navíc tlačí na růst mezd. S hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou toto téma řešil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Východisko z ekonomické pasti vidí hlavní ekonomka Raiffeisenbank v investicích do lidí a jejich vybavení.

Česko vykazuje nejvyšší zaměstnanost v historii a v rámci Evropské unie se může pochlubit nejnižším počtem nezaměstnaných. V rámci hospodářsky vyspělého světa však zůstává zemí s jedním z nejnižších podílů domácí přidané hodnoty na vývozu průmyslových výrobků. Důvodem je zvyšující se počet lidí, kteří během odpracované hodiny vytvoří jen poměrně nízkou přidanou hodnotu.

V okamžiku, kdy česká ekonomika potřebuje kvantum levných zaměstnanců a zvyšuje svůj produkt pomaleji v porovnání se zaměstnaností, neroste produktivita. Chceme-li dosáhnout vyšších mezd, musíme zaměstnance vybavit dostatečnými prostředky, výkonnějšími stroji a rychlejším internetem,“ domnívá se Helena Horská z Raiffeisenbank. Cílem těchto investic je dlouhodobý hospodářský růst přesahující alespoň dvě procenta HDP a zvýšení konkurenceschopnosti.

Kam mizí přidaná hodnota?

S investicemi souhlasí i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Chceme, aby Česká republika technologicky rostla a zvyšovaly se tu mzdy. Ale otázka produktivity práce závisí také na ocenění výrobků. Problém spočívá v tom, že majitelé zahraničních společností působící na českém území převádí hospodářský výsledek do jiné země, ačkoli produkt vytvořili čeští zaměstnanci. Česká republika musí těmto firmám dát jasně najevo, že nestojí o žádné další manufaktury,“ podotýká Středula a dodává, že při investicích do strojů musí brát firmy v potaz i technologický vývoj.

Zdroj: www.e-sondy.cz

Sdělte nám svůj názor pod tímto článekm nebo na Facebooku.
-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit