Evropská komise navrhla pro členské země EU zavedení jednoho daňového základu pro firmy působící na území unie. Podle návrhy by firmy měly mít možnost volby mezi setrváním ve státním daňovém systému a přechodem k jednotnému unijnímu základu daně. Přechod k nadnárodnímu systému by podle komisařů firmám ušetřil až miliardy eur.

Podle komisařů by ovšem ani zavedení jednotného daňového základu nezbavilo státy stanovit si vlastní sazbu daně pro konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob. Sjednocení samotné sazby daně je tak v budoucnosti prakticky vyloučené, podle komise takovému kroku brání velké překážky.


Česká republika zaujímá k jakémukoliv přesouvání daňové administrativy z národní úrovně na evropskou už několik let konzistentní postoj – tím je spíše zamítavý názor. Podle vládních představitelů jsou otázky spojené s přímým zdaněním výhradně věcí členských států EU, nikoli centrálních orgánů unie.


Je to velice zvláštní přístup v době, kdy jsou tak velké rozdíly mezi zeměmi. Na jedné straně je problémový jih unie, na druhé straně Bulharsko a Rumunsko. Z hlediska byrokrata je to možná přínosné, ale státy na to nejsou připravené,“ citovala média k problému viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. Sjednocení daňového základu nemá ovšem podporu ani dalších států střední Evropy a netěší se důvěře evropských firem.


-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit