Uvolnění pracovních trhů v Rakousku a Německu pro lidi z východní Evropy je znát především v českém pohraničí. Podle regionálního vydání deníku Mladá fronta DNES totiž přijíždějí do pohraničí stále více zástupci německých firem a hledají tu nové pracovní síly. Po 1. květnu 2011 i pro Čechy padnou omezení na německém trhu práce. List ale uvedl, že invaze pracovní síly do Německa se nedá čekat, přesto se dá předpokládat, že zájemců o výdělky v eurech přibude.

I když se velké přesuny pracovníků přes hranici nečekají, jsou znát rozdíly v reálné mzdě. Přesto úřady práce tvrdí, že rozdíly mezi Německem a ČR, co se týká mezd, se od pádu železné opony výrazně snížily. Přesto jeden zásadní rozdíl tu je. V Německu totiž neexistuje jednotná minimální mzda, ta je stanovena zvlášť v profesích.

Z miniankety mezi lidmi v Karlovarském kraji, kterou list ke zprávě uvedl, vyplývá, že Češi o práci v Německu zájem mají. Podmínky ale musejí být v Německu výrazně lepší i po odečtení nákladů na dopravu nebo ubytování. Německým firmám se naopak nelíbí, že Češi, na rozdíl od Poláků nejsou ochotni za prací cestovat. Německé úřady podle posledních statistik říkají, že tamní firmy hledají v tuzemsku zejména obráběče, svářeče, řemeslná povolání jako malíře či truhláře, ale také lékaře či ošetřovatele.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit