Západní Evropu nečeká žádný zásadní příval pracovníků ze středoevropských a východoevropských zemí poté, co na začátku května definitivně padnou překážky pro některé novější členy EU, včetně Česka a Slovenska, ke vstupu na pracovní trh původních států unie. Stanovisko Evropské komise cituje většina domácích médií.

Zpráva EK podle agentury ČTK navazuje na dřívější studii, která prokázala, že konec restrikcí by měl naopak přispět k ekonomického růstu. Podle komise se ukázalo, že pracovníci z osmi zemí z rozšíření EU v roce 2004 (EU-8; jde o ČR, Slovensko, Polsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Maďarsko), vůči nimž byla opatření uplatňována, po postupném rušení překážek v jednotlivých zemích nijak nenarušily tamní pracovní trhy a nevedly k navýšení nezaměstnanosti.

Překážky na pracovním trhu pro Čechy a Slováky až do poslední chvíle, tedy do konce dubna 2011, uplatňovaly ze starých států EU už jen Německo s Rakouskem. Odhady Evropské komise uvádějí, že celkové množství lidí z EU-8 žijících v patnáctce "starých" unijních zemí se zvýší do roku 2015 na 3,3 milionu a do roku 2020 na 3,9 milionu. Jejich podíl by tak měl na celkové populaci představovat zhruba 0,8 procenta v roce 2015 a méně než jedno procento v roce 2020, zatímco v současnosti je to něco kolem 0,6 procenta.

Lidé ze dvou nejnovějších členských států EU, Bulharska a Rumunska, zatím v některých státech stále mají omezený přístup na pracovní trh. Tyto restriktivní výjimky budou muset tyto země zrušit nejpozději na konci roku 2013.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit