Německé školy, zaměřené na výchovu učňů pro průmyslové a řemeslné podniky, trpí nedostatkem žáků. Před začátkem školního roku mají volných zhruba 60 tisíc míst a zaplnit školní lavice jim nepomáhají ani masivní náborové akce, které se snaží do země nalákat mladé Čechy a Poláky. Právě s nimi po úplném otevření svého pracovního trhu, ke kterému došlo 1. května, počítali. Uvedl to deník Mladá fronta Dnes (MfD).

Německo se podle listu, který se odvolává na představitele německého průmyslu, potýká v posledních letech se stejným problémem jako české odborné školy – totiž s dramatickým úbytkem žáků. Jenže místní školy sázely na to, že díky takzvanému duálnímu systém, kdy učni vedle výuky zároveň pracují v konkrétní firmě, která pomáhá mladým lidem hradit náklady na výuku a zároveň je nechá vydělat si trochu peněz, spoléhaly německé školy, že by mohly zaujmout východoevropské studenty. MfD ale tvrdí, že navzdory optimistickým prohlášením zástupců německého průmyslu o velkém zájmu Poláků a Čechů o získání výučního listu u západních sousedů po odstranění bariér vstupu na německý a rakouský pracovní trh v květnu letošního roku, německé podniky zatím žádný nával adeptů z těchto zemí nepociťují.

MfD dále uvedl, že německé komory se přitom snaží východoevropany lákat na kurzy němčiny zdarma, pořádají pro ně zájezdy do závodů, kde by mohli působit. Řemeslnická komora ze Saské Kamenice dokonce pozvala mladé Čechy na návštěvu lipské zoo, aby jim zpříjemnila seznamování s potenciálním zaměstnavatelem. Mladí Středoevropané se však do Německa nehrnou. Der Spiegel s odvoláním na anketu mezi řemeslnickými komorami z regionů sousedících s Polskem a Českem uvedl, že od května u nich smlouvu na vyučení podepsal asi tucet lidí z nových členských zemí EU. Komory v Rostocku, Drážďanech nebo v bavorském Řezně prý dosud nemají jediného nového učně ze střední a východní Evropy. MfD dále cituje čísla, které uvedl deník Sächsische Zeitung na konci května, který psal o 11 Češích z Mostecka, kteří se zavázali nastoupit do výuky v Sasku. Důvodem nezájmu Čechů může být i to, že rozdíly v nezaměstnanosti a výši platů vůči Německu jsou tak malé, že se většině mladých lidí vyjet za vyučením do zahraničí nevyplatí.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit