V Česku lze letos očekávat jen velmi mírné oživení trhu práce a navyšování mezd. Průzkum společnosti Mercer, jehož výsledky citovala agentura ČTK, totiž ukázal, že firmy působící v České republice jsou zatím velmi opatrné v jakýchkoli rozvojových plánech.

Většina respondentů (67 procent) chce zachovat stávající počet svých zaměstnanců, nové pracovníky plánuje zaměstnat jen necelá čtvrtina firem (24 procent).

Výsledky průzkumu ukázaly, že pomalé oživení trhu práce kopíruje i vývoj mezd. Ten letos představoval zhruba tři procenta, přičemž se obecně upouští od plošného navyšování mezd. Podle odborníků na personalistiku je nyní trendem v ČR individuální navyšování mezd, které je čím dál více vázáno na individuální výkonnost zaměstnanců a ekonomické výsledky společnosti. Neznamená to ale, že by nedocházelo k plošnému zvyšování mezd. Personalisté říkají, že k takovému nárůstu mezd dochází především ve firmách se silnou odborovou organizací. Letos nárůsty mezd vykázalo 95 procent společností v průzkumu, což ve srovnání s loňskem představuje nárůst o deset procent. Rozpětí růstu je přitom velmi vysoké. Od nulového až po osm procent v závislosti na sektoru a především hospodářských výsledcích firmy. Firmy přitom vycházely z výsledků za rok 2010 a první polovinu letošního roku.

ČTK dále uvedla, že pokračuje trend vyššího podílu motivačních složek na celkové skladbě odměňování a také tyto benefity jsou na rozdíl od předchozích let pro všechny zaměstnance alespoň zčásti svázány s celkovými hospodářskými výsledky firmy. Bonusy v letošním roce jsou ale obecně mírně nižší než plánované. Cílově procenta bonusů se řádově neliší od předchozích let a pohybují se od 15 do 30 procent.

Průzkum také ukázal, že k neposkytovanějším benefitům se letos řadí stravenky či příspěvek na závodní stravování, vzdělávání, dny dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny při životních a pracovních výročích, životní pojištění či sick days. Patří k nim i služební automobily a mobily, ty jsou ale chápány spíše jako nástroj pro efektivní pracovní výkon.

Průzkumy odměňování Total Remuneration Survey (TRS) provádí společnost Mercer ve 113 zemích světa včetně České republiky. V Česku se ho letos zúčastnilo 150 firem ze sektoru výroby aut, služeb, průmyslové výroby, elektrotechniky a hi-tech, rychloobrátkového zboží a farmaceutického průmyslu.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit