Zaměstnavatelé projekt vítají, ale bojí se přehnaného papírování. List uvedl, že projekt má fungovat následujícím způsobem: Když se v příštím roce půjde čerstvě nezaměstnaný nebo absolvent zaregistrovat na úřad práce, může dostat kromě běžných formulářů i neobvyklou nabídku - několikaměsíční stáž u firmy ze svého oboru. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž spolu s ministerstvem školství chystají nový projekt nazvaný Stáže ve firmách - vzdělávání praxí. Počítá s rozpočtem 800 milionů korun, z čehož 680 milionů uhradí EU a zbytek státní rozpočet.
Celkem se tato možnost v první fázi projektu otevře pěti tisícům uchazečů, kteří doloží, že pro danou stáž mají praxi nebo vzdělání. Dalším kritériem je podle zjištění Hospodářských novin věk mezi 18 a 65 lety a trvalé bydliště mimo Prahu. Hlavní město totiž nemůže čerpat fondy EU.
Ve výsledku by systém měl připomínat internetový obchod, kde si uchazeč klikne třeba na pozici IT konzultant a vyjede mu aktuální nabídka takto zaměřených stáží. Z těch si vybere tu, která se mu zdá nejvhodnější. Tak si může člověk se znalostmi z IT technologií najít například nabídku IBM nebo jiné velké firmy. Během stáže si rozšíří znalosti a také se naučí komunikovat se zákazníky (což by mohla být jedna z podmínek stáže, které s firmami dohodne Fond dalšího vzdělávání). I kdyby nakonec člověk nedostal od zvolené společnosti stálou pracovní nabídku, může si do životopisu napsat praxi u velké nadnárodní firmy, což je cenné zejména pro absolventy.
Ve fázi úvah je dokonce i posílání uchazečů na zahraniční stáže v rámci EU. Kontaktních míst, která takovou praxi zprostředkují bude celkem 77. Na celé akci by se mají výrazně podílet i soukromé firmy, pro které by měl mít systém dvě výhody. Až sto procent nákladů na přijetí stážisty jim uhradí stát, respektive peníze z EU. "Navíc si budou moci uchazeče nezávazně prověřit. Zaměstnavatelé nevylučují, že pokud se osvědčí, může v podniku daný absolvent zůstat na klasický pracovní poměr. Přesto se ale firmy bojí velké byrokracie. „O využitelnosti projektu ze strany zaměstnavatelů bude rozhodovat především jeho administrativní náročnost, aktuální situace v ekonomice a kvalifikační struktura zájemců o práci," citoval deník viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara.
-pda-