Už i menší podniky přestávají podle zjištění deníku Hospodářské noviny spoléhat na to, že mladí, kvalitní pracovníci přijdou ze státních škol. Společně totiž zakládají nebo se snaží jinak podílet na výuce, aby si budoucí pracovníky vychovaly samy.

List uvádí příklad Střední průmyslové školy v Dobrušce, která na české poměry funguje trochu zvláštně. Je totiž soukromá, ale školné se tu neplatí. Nejlepší žáci naopak dostávají prospěchová stipendia. Během praktické výuky studenti pracují se supermoderními technickými novinkami. Aktuálně škola koupila profesionální grafickou tiskárnu za čtyři miliony korun. Dobrušskou školu založilo jedenáct firem z Královéhradeckého kraje, kterým vadilo, že se na technické obory hlásí málo žáků a ony mají problém sehnat pracovníky.

HN uvedly, že stále více podniků si uvědomuje, že nemůže nechat vzdělávání svých budoucích pracovníků jen na státu. Podniky tak zakládají své vlastní školy nebo se snaží jinak podílet na výuce. Vedle známých gigantů typu Škoda Auto nebo ČEZ k tomu přistupuje také stále více menších a středních regionálních firem. Jednou z nich je chemická společnost Centipro z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku. Škola chce udržet chytré lidi v regionu, aby neodcházeli do velkých měst. Studenti dostávají přidělen konkrétní výzkumný úkol a možnost pracovat ve špičkově vybavených laboratořích. Firma Centipro začala pro středoškoláky ve svém sídle pořádat i praktické přednášky. Zájem je prý nadprůměrný, i když se setkání pořádají pouze o sobotách. Podle listu na vzdělání sázejí i Slovácké strojírny z Uherského Brodu. Ve svém areálu mají střední školu, do níž investovaly už přes 170 milionů korun, zejména do vybavení studentských laboratoří. Do strojíren pak studenti chodí na praxi, mohou tam i získat místo po skončení školy.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit