Domácí média a agentury si zásadních zákonů, které ovlivní životy Čechů od nového roku 2012, všímají toho, že zákony poslanci prohlasovali během půlhodiny. Potvrdili tak například důchodovou reformu, zdravotnickou i sociální reformu. Rozhodli také o zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty od příštího roku na 14 procent a o sjednocení obou sazeb na 17,5 procenta od roku 2013.
Změny penzijního systému
Kromě daňových změn prošly Sněmovnou i změny ve fungování důchodového systému. Čechy tak od nového roku čeká sedm klíčových novinek, mezi které patří: Zavedení takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Lidé si budou moci z 28 procent hrubé mzdy odváděné na sociální pojištění převádět na individuální účet u soukromých penzijních společností tři procentní body. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Účast v druhém důchodovém pilíři bude dobrovolná, nebude ji ale možné zrušit. Lidé se budou moci pro vstup do druhého pilíře rozhodnout do dovršení 35 let věku, starší 35 let se budou muset rozhodnout do konce roku 2012. Současných důchodců se druhý pilíř netýká.
Penzijní společnosti budou spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech - fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Fondy se liší mírem rizika a výnosů. Svěřené příspěvky a majetek společností mají být odděleny tak, aby lidé o své úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli.
Po dosažení důchodového věku se lidé budou moci rozhodnout pro výplatu naspořené částky buď formou doživotní penze, případně formou doživotní penze s pozůstalostní penzí na tři roky, nebo formou výplaty renty po dobu 20 let. V případě úmrtí střadatele bude naspořená částka předmětem dědictví. V případě, že člověk přežije zmíněných 20 let, bude se muset spolehnout na státní důchod nebo příbuzné.
Pátou klíčovou změnou v penzijním systému ČR je to, že základní výměra důchodů z prvního, tedy státního průběžného pilíře, zůstane stejná, jako kdyby si člověk ve druhém pilíři nespořil.
Penzijní společnosti vzniknou především transformací současných penzijních fondů. Budou nabízet i doplňkové penzijní spoření, tedy stávající důchodové připojištění. To také prodělá změny. Současní účastníci budou převedeni do transformovaných fondů. Noví účastníci v jeho rámci nebudou moci vstoupit do transformovaných fondů, ale do takzvaných účastnických fondů. Ty by měly mít na rozdíl do současných fondů větší možnosti investování. Mohou tak v nich být vyšší výnosy, ale za cenu vyššího rizika ztráty úspor.
A poslední novinkou je změna výše státního příspěvku u stávajícího penzijního připojištění. Lidé za příspěvek minimálně 300 korun (v současnosti lze příspěvek získat už při spoření ve výši 100 korun měsíčně) mají dostávat od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Při úspoře 1 000 a více korun budou od státu měsíčně dostávat 230 korun. Maximální výše státního příspěvku na penzijní připojištění se tak má zvýšit až na 2 760 korun ročně. V současnosti je to 1 800 korun za rok.
Sociální dávky mají být jednodušší
Česká vládní koalice prohlasovala také změny v sociálním systému. Jde především o úpravy v systému sociálních dávek. Nová pravidla by měla podle novely zákonů o pomoci v hmotné nouzi, o sociálních službách a o státní sociální podpoře platit od příštího roku a týkají se například čerpání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. Při čerpání rodičovské dovolené lidé nově dosáhnou už jen na maximálně 220 tisíc korun.
Lidé, kteří pečují o malé dítě, si budou moci zvolit kratší rodičovskou dovolenou než nyní, kdy musí být doma nejméně dva roky. Měsíční výše rodičovského příspěvku ale bude limitovaná částkou 11 500 korun a maximálně půjde o 70 procent předchozího příjmu rodiče. Lehčí než dosud by měl být po novele návrat do práce. O rodičovský příspěvek totiž lidé nepřijdou ani tehdy, pokud své malé dítě dají do jeslí či školky.
Sociální reforma přináší i další změny. O dávky se bude jednotně žádat na úřadech práce. Agendu přebírá 409 poboček úřadu práce a pro lidi to má být podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 89) jednodušší, protože nebudou muset chodit na několik různých úřadů.
Zjednoduší se i pravidla pro čerpání dávek zdravotně postižených. Vznikají totiž pouze dvě dávky, měsíčně vyplácený příspěvek na mobilitu a jednorázový příspěvek na zvláštní pomůcky.
Zásadně se změní pravidla pro posuzování závislosti u lidí, kteří pobírají příspěvek na péči. Pro jeho přiznání se bude nově posuzovat schopnost zvládnout deset životních potřeb - jde o mobilitu, orientaci, komunikaci, stravování, oblékání a obouvání, tělesnou hygienu, výkon fyziologických potřeb, péči o zdraví, osobní aktivity a péči o domácnost.
Podle počtu činností, které žadatel o dávku zvládne, může být zařazen do jednoho ze čtyř stupňů závislosti na cizí pomoci, od čehož se odvíjí výše přiznané dávky.
Změn dozná i zákoník práce
Klíčové změny zákoníku práce mění systém vyplácení odstupného. To se nově bude řídit počtem odpracovaných let, předloha také omezuje zaměstnávání na dobu určitou. Nový zákoník práce upravuje časový limit na dohodu o provedení práce z nynějších 150 hodin za rok na 300 hodin ročně. Novela zároveň nastavuje strop měsíčního příjmu na základě dohody o provedení práce na 10 000 korun. Z příjmů do této částky se nebude platit zdravotní a sociální pojištění. Zákon také nově umožňuje prodloužení zkušební doby u vedoucích a klíčových zaměstnanců firem na šest měsíců místo tří měsíců pro ostatní zaměstnance.
Práce na dobu určitou by podle novely neměla přesáhnout tři roky a u stejného podniku by se neměla opakovat víc než třikrát po sobě. Změn dozná systém odstupného, jehož výše se bude nově řídit počtem odpracovaných let. Člověk, který odpracuje v podniku méně než rok, při propuštění dostane jeden průměrný měsíční plat. Pokud bude ve firmě od jednoho do dvou let, náležet mu budou dva platy. Když odpracuje více než dva roky, dosáhne jako dosud jeho odstupné výše tří průměrných výdělků.
Zdravotnická reforma
Poslanci se vypořádali i se zdravotnickou reformou. Domácí média si všímají toho, že stanovili pravidla nejen pro umělé oplodnění, kastrace, sterilizace či změnu pohlaví, ale i dobu pro dojetí rychlé záchranné služby. Mladá fronta Dnes si všimla, že k právě schválenému zákonu o zdravotnické záchranné službě má ministerstvo zdravotnictví již připravenou novelu. Ta do právě odhlasovaného zákona, který musí ještě podepsat prezident, vloží nárok záchranářů na výsluhy. Získá ho ten, kdo sloužil u záchranky více než 15 let a je starší padesáti let. Zákon také prodlužuje dojezdovou dobu sanitky z 15 na 20 minut.Zákon o všeobecném zdravotním pojištění stanovuje, že si léky do 50 korun pacienti budou hradit sami. Celý recept bez ohledu na počet položek přijde na 30 korun. Změnit svou pojišťovnu pacient bude moci jen jednou za rok. Zdravotní pojišťovny budou dívkám ve věku od 13 do 14 let hradit očkování proti rakovině děložního čípku.
Parlament odsouhlasil vznik Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta bude dohlížet také na celníky a na pracovníky Vězeňské služby. Roční náklady na fungování inspekce vláda odhadla ve výši téměř 280 milionů korun. Politická jednání a schvalovací mašinérie ovšem nekončí, neboť už ve středu čeká poslance nový občanský zákoník, který má nahradit mnohokrát novelizovanou normu z roku 1964. Upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy. Poslanci mají rozhodnout také o novém zákoně, který sjednocuje podporu obnovitelných zdrojů energie. Na schválení čeká novela zákona o zaměstnanosti, která zavádí tvrdší tresty firmám za nelegální zaměstnávání cizinců. Schvalovat se má i návrh Miroslava Kalouska a Marka Bendy umožňující využít dividendy ze státem ovládaných firem na důchodový systém. A na pořad jednání by měl přijít i návrh nového zákona o veřejných zakázkách.
-pda-