Takzvané předdůchody se nebudou týkat jen rizikových povolání, ale všech profesí. Na této variantě se dohodl premiér Petr Nečas (ODS) se zástupci odborů. Předdůchody umožní lidem, kteří před nástupem do penze přestanou pracovat, aby čerpali částku, kterou si naspoří. Na předdůchodech se budou podílet i zaměstnavatelé, kteří si budou moci částky odepsat z daní.

Na předdůchodech se již před časem shodla tripartita, tedy zástupci zaměstnavatelů, zaměstnanců a vlády. Oproti klasickým předčasným důchodům by se při jejich pobírání lidem nekrátila penze.

Předdůchody by se jim totiž platily z peněz naspořených zaměstnavatelem, nikoliv ze státního pilíře. Možnost spoření na předdůchody má být zavedena od roku 2013. Podle návrhu by lidé mohli odcházet do penze až o pět let dříve. List Mladá fronta Dnes k tomu uvedl, že Petr Nečas během jednání s odbory potvrdil i záměr, na němž se dohodla počátkem listopadu expertní komise tripartity, který počítá s tím, že by předdůchod měl být minimálně ve výši 30 procent průměrné měsíční mzdy. To má zabránit tomu, aby se lidé v předdůchodu nepropadali sociální sítí. Zdravotní pojištění by za "předdůchodce" platil stát.

Z jednání mezi premiérem a odbory také vyplynulo, že příspěvek na předdůchody si zaměstnavatelé budou moci započítat jako nákladovou položku. Na straně zaměstnanců pak bude osvobozen od daně z příjmů. Otázkou je roční výše příspěvku osvobození od daní. MfD, která citovala vrchního ředitele sekce sociálně pojistných systémů ministerstva práce a sociálních věcí Jiřího Krále uvedla, že k dispozici je nyní varianta, že by to bylo 30 tisíc korun pro všechny, nebo 36 tisíc korun pro namáhavé a nebezpečné profese. A možná je i kombinace uvedených částek.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit