Celkem 82 procent lidí ve věku 55 let a více si spoří na přilepšenou k důchodu. Využívají k tomu penzijní fondy, stavební spoření či životní pojištění. Dalším oblíbeným způsobem zajištění na stáří je ukládání přebytečných peněžních prostředků na termínovaný účet. Podle zpravodajského serveru Novinky.cz to vyplývá to z výzkumu Poštovní spořitelny.

Vzrůstající tendence se dá podle názorů ekonomů očekávat u výše měsíční úložky spoření na stáří. V současné době je totiž ve výši nedostačujících 806 korun měsíčně. Ideální částka, kterou by si lidé měli v jakémkoli věku dávat měsíčně stranou, je přitom podle zjištění Novinek.cz zhruba deset procent z příjmu. Odborníci na penzijní systémy říkají, že optimální doba začít se spořením na důchod je už v době prvního vstupu do zaměstnání.

Novinky.cz zjistili, že nejčastější představa Čechů o výši důchodu se pohybuje v rozmezí 8000 až 12 000 korun měsíčně. Naspořené prostředky k důchodu 77 procent respondentů uskutečněného výzkumu Poštovní spořitelny preferuje vyplatit jednorázově, přednost pravidelné rentě jich dává pouze 23 procent. Vedle přilepšení na stáří je nejčastějším důvodem ke spoření také snaha zajistit si vlastní bydlení, věnovat dostatek finančních prostředků svým dětem a vnoučatům a celkově zajistit svou rodinu. Lidé si své peníze schraňují také na cestování nebo pohřeb. Z výzkumu je také jasné, že jen 18 procent respondentů si na důchod nespoří vůbec. Většinou je to kvůli tomu, že se lidem nedostává volných peněz.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit