Financování regionálního školství se změní. Obrysy reformy, která má změnit způsob financování regionálního školství, představí sám ministr Josef Dobeš (VV). Jenže Dobešův plán ostře napadli kritici, podle kterých nový systém financování regionálních škol počítá s tím, že by se peníze mezi základní a střední školy měly rozdělovat ne podle počtu žáků, jako dosud, ale podle zaplněnosti tříd.

Rozdělování peněz mezi základní a střední školy podle zaplněnosti tříd by podle zjištění České televize mohlo vést ke slučování některých poloprázdných škol a ministerstvu přinést úspory v řádu miliard korun. Do podoby návrhu zákona by se měl tento plán dostat dle zjištění ČT v dubnu letošního roku. Jenže proti takovém návrhu se už postavili nejen zástupci obcí, ale také experti na vzdělávání. Varovali, že záměr povede k zániku řady vesnických škol, které by se v nejlepším případě musely přeměnit na malotřídky.

Česká televize zjistila, že Dobešův návrh počítá s tím, že školy, které mají ve třídách méně než kolem optimálního počtu 25 žáků, by dostávaly od ministerstva méně peněz. Pokud by obec o udržení školy stála, musela by na ni doplácet ze svého. Už nyní ale obce s malým počtem dětí na své školy doplácejí, větší finanční zátěž by řada z nich nezvládla. Nový systém také počítá se sjednocením sazeb pro žáky jednotlivých typů škol. Nyní totiž peníze od ministerstva přerozdělují kraje, a často tak podle ministerstva dotují slabé školy na úkor dobře fungujících.

-pda-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit