Podle výpočtu listy je čistý zisk i po odečtení nákladů za takovou „transakci“, podle lidí z oboru, zhruba 4 750 korun za jednoho nezaměstnaného, jichž v únoru bylo asi 541 000. A odborníci na pracovní právo upozorňují, že kvůli nedobře nastavené výši odměn se dá čekat jejich zneužití spekulanty.
Podle České televize však s takovým názorem nesouhlasí ministerstvo práce. „Pokud by agentura práce chtěla získat pouze příspěvek 5 000 korun, aniž by jejím cílem bylo umístění uchazeče o práci, jehož by po šesti měsících vracela úřadu práce, pak by to byl jasný signál, aby s takovou agenturou už nebyla uzavřena žádná další dohoda," citovala ČT Táňu Švrčkovou z tiskového odboru ministerstva.
Proti současnému znění zákona se už ozývají i zástupci asociací, které sdružují personální agentury. Podle nich je zákon natolik nekonkrétní, že je možné jeho výklad ohýbat podle potřeby. Prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič dokonce podle televize označil zákon za prokorupční, protože závisí na libovůli úředníka. I když je novela zákona účinná už od ledna, zatím ani jedna agentura práce nemohla začít spolupracovat s úřady práce. Úřady jsou centralizované a veřejnou zakázku musí vyhlásit generální ředitelství, které na znění veřejné zakázky právě pracuje.
-pda-