Jednání o mzdovém dodatku ke kolektivní smlouvě v těžební společnosti OKD Ostrava, které hrozilo přerůst ve stávku zaměstnanců, bylo nakonec dokončeno kompromisem mezi odbory a vedením společnosti. Jak uvádí portál e-sondy.cz, výsledkem je dohoda, která zaměstnancům zaručuje tříprocentní nárůst tarifů a dorovnání mezd v případě vyšší inflace.

Zaměstnanci mají podle dohody také nárok na čtrnáctinásobek průměrného denního výdělku jako přídavek na dovolenou a na šestnáctinásobek průměrného denního výdělku jako přídavek na Vánoce.

„Je to rozumný kompromis, který je výhodný pro zaměstnance i pro zachování dlouhodobé perspektivy firmy,“ řekl po uzavření dodatku Radim Tabášek, ředitel pro HR a rozvoj revíru.

Podepsat dohodu se podařilo po více než čtyřměsíčním vyjednávacím maratonu. Zaměstnavatel bojkotoval všechny návrhy odborů, vycházející z reálné situace a možností firmy, dokonce přišel s návrhem nulového růstu mzdových tarifů, tj. zachování znění kolektivní z loňského roku, což by v praxi znamenalo pokles reálné mzdy zaměstnanců v letošním roce.

Sdružení hornických odborů OKD, které zatupuje zájmy 13 000 zaměstnanců, proto vyhlásilo 1. března stávkovou pohotovost s tím, že pokud se situaci nepodaří uspokojivě vyřešit, uspořádají odbory mezi zaměstnanci referendum o vyhlášení stávky.

K nejhorší variantě nakonec nedošlo a sociální partneři se nakonec dohodli a podepsali smlouvu, ve které se zaměstnavatel zavazuje zvýšit mzdy všem zaměstnancům o míru inflace. V případě inflace výrazně vyšší, nežli bude růst tarifů zaměstnanců u zaměstnavatele, bude zaměstnavatel jednat s odborovými organizacemi o dorovnání mzdových tarifů zaměstnanců koncem roku 2012 tak, aby byl dodržen závazek podle kolektivní smlouvy vyššího stupně.

V průběhu stávkové pohotovosti odbory uspořádaly referendu o vyhlášení stávky. Kdyby se ho zúčastnilo o několik set zaměstnanců více, účast byla 47 %, odbory by připravovaly termín stávky za vyšší mzdy, protože 90 % zúčastněných bylo pro stávku. Výsledek referenda však odbory zavázal, aby přistoupily na poslední návrh zaměstnavatele.

Z referenda však jednoznačně vyplynulo, že významná část zaměstnanců OKD není spokojena s úrovní mezd tak, jak se vyvíjejí v posledních letech. Zvláště, když společnost OKD vykazuje každoročně obrovské miliardové zisky. Pokud se letos bude situace v kolektivním vyjednávání opakovat, odbory očekávají, že referendum by mohlo dopadnout jednoznačně ve prospěch stávky.

V roce 2011 zaměstnávala společnost OKD 13 305 lidí (tzv. průměrný počet zaměstnanců). Průměrná mzda v OKD loni dosáhla 36 498 korun, průměrný měsíční výdělek zaměstnanců dolů se v roce 2011 meziročně zvýšil o 2245 korun na 35 123 korun.

-red-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit