Vážnou překážkou k získání práce se může pro Čechy stát to, že neumějí mluvit cizími jazyky. Nejméně jedním cizím jazykem je sice schopno hovořit až 49 procent Čechů, ale je to méně než v celé Evropské unii, kde jednu cizí řeč konverzačně ovládá v průměru až 54 procent lidí. Server Finanční noviny citoval výsledky průzkumu Eurobarometr, které ukázaly, že Čechům v tomto směru patří v rámci 27členné unie až 19. místo.

Proti roku 2005 se v Česku podle dat Eurobarometru počet lidí schopných hovořit nejméně jedním cizím jazykem navíc snížil o 12 procent, což je jeden z největších zaznamenaných poklesů. Větší pokles už byl jen na Slovensku (17 procent), kde ale jednu cizí řeč ovládá 80 procent lidí. Nejméně dva jazyky kromě mateřštiny v Česku tak, aby byli schopni konverzovat, ovládá 22 procent lidí (průměr v EU je 25 procent) a tři jazyky šest procent (průměr v EU je deset procent).

Zatímco v Česku žádnou cizí řečí nehovoří 51 procent lidí, tak průměr v EU dosahuje 46 procent. Například v Lucembursku se to týká pouhých dvou procent obyvatel, zatímco v Maďarsku naopak 65 procent lidí. Průzkum také ukázal, že naprostá většina lidí si uvědomuje užitečnost znalosti cizích jazyků. Pro 98 procent dotázaných je ovládání cizích řečí pro jejich děti přínosem z hlediska budoucnosti.

Mezi nejrozšířenějšími cizími jazyky na prvním místě figuruje angličtina (38 procent), následovaná francouzštinou (12 procent) a němčinou (11 procent). Angličtina je nejvíce rozšířenou cizí řečí v 19 z 25 států EU, v nichž není úředním jazykem (EU kromě Británie a Irska). Nejrozšířenějším mateřským jazykem v EU je mezi lidmi němčina (16 procent), za níž následují italština s angličtinou (13 procent).

-pda-

Měla by se změnit výuka cizích jazyků, aby se Češi snadněji ve světě domluvili? Co si o tom myslíte?

Řekněte nám svůj názor k tématu v diskuzi pod tímto článkem.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit