O celou nemocenskou nebo její část přišlo v prvním pololetí letošního roku 1354 lidí, kteří porušili léčebný režim. Vyplývá to ze statistiky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Její lidé také ve stejném času uskutečnili 79 133 kontrol. Loni ve stejném období správa zkrátila nebo odebrala nemocenskou zhruba stejnému počtu lidí, kontrol bylo ale zhruba o 2870 více.

Statistiky úřadu ukazují, že nejvíce kontrol udělali zaměstnanci ČSSZ ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde navštívili nemocné v 9750 a 9255 případech. V průměru nejčastěji ale zavítali k lidem na „neschopence“ v Karlovarském kraji. V tomto regionu zkontrolovali přibližně každého čtvrtého. Nejvíce postihů za nedodržení léčby pak kontroloři udělili v Olomouckém kraji, bez nemocenské či její části tam skončilo 147 lidí. Ve Středočeském kraji bylo za nedodržení léčby potrestáno 145 lidí. Třetí skončil Plzeňský kraj s 126 případy postihů.

Občané, kteří dostávají dávky v nemoci, musí dodržovat stanovený režim a umožnit kontrolu. Musí například lékaři sdělit adresu, na které se budou léčit. U bytu musí mít zvonek a jmenovku. Na vycházky pak mohou chodit jen ve stanovenou dobu.

-pda-

Měl by stát kontrolovat dodržování léčebného režimu u lidí a vyvozovat z jeho nedodržování sankce?

Co si o tom myslíte? Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit