Schodek penzijního účtu se propadá stále hlouběji. Po prvním pololetí letošního roku na něm chybělo podle zjištění časopisu Týden už 24,7 miliardy korun. To je v meziročním srovnání o 1,6 miliardy korun horší bilance. Na vině je podle Týdne, který oslovil odborníky na danou problematiku, vysoká nezaměstnanost a rostoucí počet důchodců.

Ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že letošní schodek bilance na důchodovém účtu je nejhorší minimálně za posledních pět let. Podle propočtů Týdne.cz deficit překonává svou výší dokonce i loňský rok, který byl rekordní. Na penze se v něm od ledna do prosince vydalo o 39,5 miliardy korun více, než se vybralo.

Systém je dle mínění expertů v nerovnováze, která je dána rychlejším přírůstkem důchodů a víceméně stagnujícím počtem těch, kteří do důchodového systému platí. To znamená zaměstnanců a dalších ekonomicky aktivních osob. Údaje ČSSZ dále říkají, že meziročně sice stoupl výběr důchodového pojištění, ale stouply i výdaje. Podle posledních známých dat se pak k 31. březnu zvýšil počet důchodců ve srovnání se stejným datem loňského roku zhruba o 50 tisíc.

-red-

Jak by se měl řešit stále rostoucí schodek na důchodovém účtu?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit