Zájem o služby chův nebo uklízeček v českých domácnostech roste, ale v oficiálních statistikách takového pracovníka v cizí domácnosti najdete jen minimálně. Jak uvedla Česká televize na svém webu www.ct24.cz, jedná se často o cizince, které zprostředkuje specializovaná agentura nebo pracují na pozici učitelky nebo vychovatelky dětí, v horším případě tito pracovníci nemají žádnou smlouvu.

Zástupci organizací na pomoc migrantům a také další experti poukazují na to, že podmínky těchto pracovníků bývají často nevyhovující. Poukazují na to, že cizí pomocnice v rodinách nemívají stanovenou pracovní dobu a dělají denně klidně i 18 hodin. Často pracují bez řádné smlouvy a nedostávají ani slíbenou odměnu.

Úmluvu Mezinárodní organizace práce, která by měla postavení takových pracovníků zlepšit, však vláda nedoporučila ratifikovat právě s odůvodněním, že se jedná o minimální počty pracovníků, jichž by se to dotýkalo a že tato otázka není u nás natolik významná, aby se kvůli ní musely upravovat zákony.

Měla by Česká republika ratifikovat úmluvu Mezinárodní organizace práce o pracovnících v cizích domácnostech? Co si o tom myslíte?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit