Úřad práce nestíhá vyřizovat žádosti zdravotně postižených, ti proto čekají na peníze celé měsíce. Někteří tak zůstávají bez prostředků. Jak zjistil časopis Týden, stav velmi kritizuje ombudsman a přičítá to sociální reformě.

Ze zjištění Týdne.cz vyplývá, že někteří lidé čekali na vyřízení svých žádostí u Úřadu práce ČR na poskytnutí sociálních dávek přes sedm měsíců. Odůvodnění úřadu, proč se vyřízení žádosti protahuje, je ale podle Týdne.cz značně svérázné. Úřad se totiž podle zjištění redakce vymlouvá na stěhování a dokumenty zabalené v krabicích. Týden.cz ale upozorňuje, že podobných případů je více. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) jich mohou být i tisíce. Kromě žadatelů o příspěvek na péči jsou mezi nimi i handicapovaní žádající o průkazky ZTP či příspěvek na mobilitu. Rostoucí počet stížností na liknavost úřadů eviduje i kancelář ombudsmana Pavla Varvařovského, na kterého se totiž obracejí lidé po neúspěšném vyřízení žádostí u ÚP.

Důvodem nepříznivého stavu je podle ombudsmana sociální reforma, v jejímž rámci přešla část kompetencí z obecních a městských úřadů na úřad práce. "Na jednoho pracovníka připadá třeba i osm set klientů," varoval již v květnu podle Týdne.cz Varvařovský. Průtahy při přiznání například příspěvku na péči dostávají zdravotně postižené do tíživé situace, protože nemají z čeho hradit sociální služby, které kvůli svému stavu nutně potřebují, konstatoval Varvařovský a doporučil postiženým lidem, aby žádali po úřadech odškodnění za průtahy v řízení.

Podle úřadu práce je průměrná délka, po kterou trvá vyřízení jedné žádosti, 105 dnů. Ke zpožděním podle něj docházelo začátkem roku, kdy úřad přebíral agendu od obcí. Proto byly lhůty přechodným ustanovením k zákonu prodloužené o 30 dnů.

-pda-

Jaké máte zkušenosti s Úřadem práce Vy?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit