V dozorčích radách velkých evropských firem kótovaných na burze má do roku 2020 zasednout 40 procent žen. Žádá to alespoň, podle zjištění České televize, eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Aby norma vstoupila v platnost, musí ji ovšem schválit členové sedmadvacítky a Evropský parlament.

Návrh směrnice počítá s tím, že firmám, které by předepsanou kvótu nedodržely, mohou být uděleny pokuty či odebrány subvence nebo mohou být vyřazeny z veřejných zakázek. Pokud by se do dozorčí rady dostal muž, i když na tento post byla kandidátka se stejnou kvalifikací, mohl by o místo přijít. Rozhodnutí o konkrétních trestech ale má být na jednotlivých členských zemích Evropské unie. ČT uvedla, že směrnici by nemusely dodržovat menší společnosti, i když jsou kótované na burze. Výjimka by platila i pro rodinné podniky, které zaměstnávají méně než 250 lidí a mají roční obrat nižší než 50 milionů eur.

-pda-

Je správné, aby byrokratickým zásahem „shora“ diktovali politici, jaké genderové obsazení mají mít firmy v dozorčích radách?

Řekněte svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit