Prezident České republiky Václav Klaus podepsal poslední zákon vládní reformy důchodů. Lidé, kteří ztratí práci pět a méně let před dosažením penzijního věku, už ji nemusí hledat ani se hlásit na úřadech práce. Nově totiž mohou odejít do penze až o pět let dřív, pokud budou mít naspořeno v soukromém penzijním fondu dost peněz. A až dosáhnou oficiálního důchodového věku, stát jim začne vyplácet stejně vysokou penzi, jako kdyby do té doby pracovali za plat ve svém posledním zaměstnání, citoval server ministerstva práce a sociálních věcí (MSPV) analýzu deníku Lidové noviny.

Tento systém je označován jako novinka domácí penzijní reformy a říká se mu předdůchod.

Předdůchody (viz na www.socialnidialog.cz) nejsou ovšem pro každého. Podmínkou výplaty předdůchodů je mít naspořeno v penzijním fondu tolik peněz, že si z nich může člověk po celou dobu předdůchodu brát částku na úrovni 30% průměrného platu. A jak doplnil deník Lidové noviny, při současné výši průměrné mzdy je to osm tisíc měsíčně. Muži budou příští rok moci odejít do předdůchodu nejdřív čtyři měsíce před 58. narozeninami, bezdětné ženy o rok a čtyři měsíce dřív. Matkám se pak hranice za každého potomka snižuje o rok. Kdo se rozhodne odejít o pět let dřív, musí mít na důchodovém kontě alespoň 480 tisíc korun. Dnes má na účtech v soukromých fondech 4,6 milionu lidí uloženo 240 miliard korun. V průměru má tak člověk naspořeno jen 52 tisíc korun. LN zjistily, že dle vyjádření Asociace penzijních fondů je těžké odhadovat, kolik účtů účastníků v předdůchodovém věku dosahuje potřebné částky.

Lidé mají už dnes před oficiálním důchodovým věkem šanci odejít do tzv.předčasné penze, která ovšem podstatně snižuje až do konce života státní důchod. Kdo se dnes rozhodne odejít o tři roky dříve, musí počítat každý měsíc s důchodem zhruba o 1800 korun nižším. To je při průměrné penzi kolem 10 500 korun měsíčně citelná ztráta. Čím je budoucí penze vyšší, tím roste i tato pokuta.

Naopak kdo čas do řádného starobního důchodu podle nových pravidel překlene z vlastních úspor, dostane stejně, jako kdyby po celou dobu pracoval. Stát navíc za tyto lidi bude platit zdravotní pojištění a zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou lidem na předdůchod přispět, si mohou odepsat z daní až 30 tisíc korun ročně.

-pda-

Jsou předdůchody správným řešením pro lidi, kteří ve vyšším věku nemohou nalézt práci, ale také nemusejí mít našetřeno dostatek peněz?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit