Pracovních úrazů obecně sice ubývá, těch smrtelných je však víc, ukázala nová studie Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP), kterou citoval deník Mladá fronta Dnes (MfD).  Ve studii se uvádí, že přes 70 tisíc pracovních úrazů se stalo za loňský rok. Z toho 47 tisíc vedlo k pracovní neschopnosti, a to častěji u mužů než u žen. Poměr byl 71 ku 29. Zatímco celkově počet pracovních úrazů rok od roku klesá, těch smrtelných přibylo - bylo jich 125, což je o čtyři případy více než v roce 2010.

„Do statistik pracovní úrazovosti se loni promítl pokračující technický vývoj a kontroly inspektorů práce, kteří se na dodržování bezpečnosti zaměřují. Pokud na pracovišti najdou závady, mohou zaměstnavateli udělit pokutu. Loni dal Státní úřad inspekce práce 2 870 pokut ve výši 86,5 milionu korun," citovala MfD Petra Mrkvičku z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a v textu uvedla, že všechny úrazy měly souhrnně za následek 2 593 000 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, přičemž jeden zaměstnanec "marodil" průměrně 55 dní. Do práce tedy každý den nepřišlo 7 103 lidí.

Nejčastější příčinou úrazů byla špatná manipulace s materiály, břemeny a výrobky. Závažné pracovní úrazy byly hlášeny z budov, konstrukcí a povrchů nad úrovní země. Smrtelné nehody zase z dopravních prostředků. Ze studie také vyplývá, že nejrizikovější pracoviště jsou dlouhodobě ve stavebnictví. Jenže bezpečnost stavebních dělníků oproti zaměstnancům v jiných oblastech silně pokulhává. Priority zaměstnavatelů jsou jinde.

Velkou roli v tom, podle zjištění MfD, hraje bohužel tlak na cenu a efektivitu. Stavebnictví se potýká s problémy a firmy jsou nuceny stavět rychle a levně. S bezpečností práce si podle studie Výzkumného ústavu bezpečnosti práce nelámou hlavu ani zaměstnanci. Pracují bez potřebných ochranných pomůcek, podceňují riziko a nemají ze svého pracoviště dostatečný respekt.

Vychází z toho jediné - zaměstnavatelé by měli své lidi více hlídat. Pomohlo by prý i zpřísnění podmínek při vyplácení pojistek firmám s ohledem na školení zaměstnanců. Bezpečnostní experti navíc podle zjištění MfD podnikům radí, aby nošení ochranných prostředků propojily s osobním ohodnocením pracovníků: pokud nebudou dbát na své zdraví, nedostanou odměny. K úrazům nejčastěji dochází v Plzeňském a Jihočeském kraji a na Vysočině. V těchto krajích je totiž nejvyšší hustota nebezpečných odvětví - kromě stavebnictví je to ještě zemědělství, lesnictví, rybářství, pak doprava, skladování, zásobování vodou nebo činnost s odpady.

-pda-

Je dodržování předpisů o ochraně zdraví při práci a nošení ochranných pomůcek zbytečné?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit