V Moravskoslezském kraji ubývá kvalitních vyučených řemeslníků. Do učebních oborů bez maturity se ze základních škol hlásí stále méně žáků. Odborné školy proto chtějí zavedení stipendií, díky nimž by mohly nalákat žáky ke studiu. Uvedl to server Novinky.cz.

Ředitelé učňovských krajských škol proto podle online deníku apelují na kraj, aby zavedl finanční motivaci pro studující řemeslných a „službových“ oborů, tedy stipendia, jako je to v jiných krajích v Česku. Jinak podle nich hrozí další rušení učňovských oborů a na trhu práce nebudou k mání zruční řemeslníci. Kraj ale situaci v učňovském školství řeší jinými opatřeními.

Ze zjištění online deníku Novinky.cz vyplývá, že kvůli nezájmu skončily obory sklenář, kamnář, klempíř, čalouník a podlahář. Zrušení teď hrozí i oboru tesař a malíř. Pro malý zájem je možné, že nebude pokračovat čtyřletý maturitní obor operátor dřevařské a nábytkářské výroby. Podle ředitelů škol se sice kraj snaží, ale bez zavedení stipendií či jiného druhu finanční podpory za slušné studijní výsledky a bezproblémovou docházku to zřejmě nepůjde.

Faktem je, že právě v Moravskoslezském kraji velmi dobře funguje spolupráce firem a škol. Zaměstnavatelé se podílejí na financování stipendií, ale i speciálních projektů, jako je nabírání žáků se zdravotním postižením, z dětských domovů, ale i ze sociálně slabých rodin.

-pda-

Má kraj financovat stipendia, která by motivovala studenty v učňovských oborech, anebo to má být celostátní opatření?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit