Češi jsou podle mezinárodních srovnání soutěží s Namibijci v přesvědčení, že jejich země je ta nejzkorumpovanější na světě a slovo korupce patří v Česku k veřejně nejskloňovanějším pojmům.

Uvedla to Česká televize na svém webu. ČT uvedla, že právě nyní přichází vláda s přelomovou normou, která má chránit ty, kteří na zpronevěru státních peněz upozorní. Věc má ale podle ČT háček: Odborníci totiž upozorňují, že návrh normy je naprosto nedostatečný a sociologické studie ukazují, že Čechům se do ohlašování nepravostí dvakrát nechce.

 

Podle zjištění České televize to ukázal nedávný průzkum organizace Transparency International (TIC). Skoro polovina českých zaměstnanců se podle něj na pracovišti setkala s vážným porušením předpisů nebo pravidel. Většina z nich ale situaci ze strachu z odvety nijak neřešila, nebo ji maximálně konzultovala s kolegy. Čtvrtina z těch, kteří porušení předpisů zjistili, na situaci upozornila vedení nebo svého nadřízeného. Jen čtyři procenta svědků nekalého jednání se situaci rozhodla řešit s některou vnější organizací. Více než třetině z těch, kteří se odhodlali něco podniknout, pak přinesl tento krok negativní důsledky - nejčastěji utrpěl jejich vztah s nadřízeným nebo s kolegy.

Podle ČT navrhovaná ochrana těch, kteří na nepravosti poukáží, spočívá v tom, že už by se neměli obávat ztráty zaměstnání - jako se to stalo nejznámějšímu českému whistleblowerovi Liboru Michálkovi, když upozornil na údajnou korupci na Státním fondu životního prostředí. Nově bude muset zaměstnavatel u soudu dokazovat, že výpověď byla oprávněná kvůli konkrétním prohřeškům, a nikoliv jako msta. Paragrafované znění má vicepremiérka vlády Karolín Peake předložit do konce dubna příštího roku. Pokud by norma prošla parlamentem, mohla by platit od ledna 2014.

-pda-

Pomůže nová úprava zlepšit korupční prostředí v ČR?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit