Česká penzijní reforma se vládě nepovedla. Tak se dají, podle analýzy deníku Mladá fronta Dnes přeložit výsledky průzkumu mezi tisícovkou ekonomicky aktivních obyvatel, podle kterého jen šest procent obyvatel ČR souhlasí se zavedením takzvaného druhého pilíře důchodové reformy a 54 procent je výslovně proti.

Deník přitom cituje výsledky průzkumu, který agentura Ipsos uskutečnila pro ekonomické Fórum Zlaté koruny a MfD má jeho výsledky k dispozici.

Před dvěma lety přitom bylo ve stejném výzkumu pro vytvoření možnosti spořit si část ze svého důchodového pojištění v soukromých fondech (druhý pilíř důchodového systému) více než polovina dotazovaných. Podle závěru analýzy deníku z toho plyne jediné - důchodová reforma mezi lidmi ztratila podporu, kterou ještě před dvěma roky při nástupu vlády měla. Na vině je podle oslovených odborníků především to, že lidem o reformě chybí dost informací, což uvedlo téměř 56 procent respondentů. Vláda žádnou velkou osvětovou kampaň neudělala a na vysvětlování reformy hodlá ministerstvo financí uvolnit dva miliony korun.

Důvěryhodnosti reformě nepřidal ani prezident Václav Klaus, který v poslední chvíli shodil její technickou novelu, a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který slibuje její zrušení. Pětina lidí tak má podle výzkumu obavy, že příští vláda druhý pilíř zruší a jejich peníze budou v ohrožení. Z průzkumu dále podle listu vyplývá, že zájem je vyšší u mužů a u lidí s čistým příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně, jimž by se měl krok nejvíce vyplatit. O vstupu jich uvažuje dokonce 53 procent. Reforma od Nového roku umožní lidem tři procenta jejich hrubé mzdy, která dnes v rámci důchodového pojistného odevzdávají státu, posílat na jejich soukromý důchodový účet. Podmínkou je, že si k tomu přidají ještě dvě procenta ze svého.

-pda-

Proč se nálada ve společnosti k důchodové reformě změnila?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit