Drby na pracovišti pomáhají zvýšit efektivitu práce a to i přesto, že většina firem vnímá šíření drbů na pracovišti jako negativní aspekt v kolektivu zaměstnanců. Jenže podle nizozemských psychologů mají drby na pracovišti také pozitivní vliv.

A to především na efektivitu práce a spolupráci. Drby jsou totiž hrozbou pro líné zaměstnance. Navíc devadesát procent konverzace na pracovišti probíhá právě formou drbů.

„Firma a pracovní kolektiv mohou mít prospěch z pomluv, pokud jsou tyto vedeny z pozitivních důvodů,“ citoval server Novinky.cz výsledky studie autorů z Univerzity v Amsterdamu.

Drby umožňují členům ve skupině varovat se před těmi, jejichž chování neodpovídá normám skupiny. Hrozba pomluvy navíc může nutit líné zaměstnance víc se zapojit do kolektivu a zvýšit tak svou efektivitu práce. „Organizace by tak měly minimalizovat negativní a optimalizovat pozitivní konsekvence drbů,“ citoval server Novinky.cz slova doktorky Bianky Beersmaové z Amsterdamu. Pozitivní je třeba hrozba pomluvy, která působí tak, že se všichni členové skupiny snaží více zapojit do spolupráce. Podle Beersmaové se velmi podlé a velmi pozitivní drby vyskytují stejně často, děje se totiž obojí.

Budete od nynějška více na pracovišti „drbat“, protože to zvyšuje efektivu práce?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit