Stovky tisíc zaměstnanců, kteří letos vyrazí na služební cestu, dostanou mírně přidáno na jídlo nebo i za cestu vlastním vozem. Po roce se mění vyhláška, podle které se vyplácejí lidem peníze za jejich služební cesty.

Polepší si hlavně ti, kteří pracovně vyráží na Slovensko. Firmám se cesty zaměstnanců většinou prodraží. Uvedl to server Idnes.cz.

Základní stravné podražilo od ledna o dvě až sedm korun podle délky pobytu mimo pracoviště. Loni se přitom podmínky pro vyplácení zpřísnily: zaměstnavatel musí krátit diety v případě bezplatně poskytnutého jídla například v ceně ubytování nebo na konferenci. Maximální stravné za tuzemskou služební cestu delší než 18 hodin bude 157 korun, při překročení pěti hodin dostanou lidé 66 korun.

Mění se i diety za cesty do zahraničí, ale víceméně jen pro jednu zemi, která je velmi častým cílem služebních cest. Za den na Slovensku namísto 30 dostanou zaměstnanci 35 eur, tedy o 125 korun více než dosud. Klesají naopak diety do Estonska, ze 45 na 40 eur, a také se sjednocují sazby za stravné pro země bývalé Jugoslávie ze 40 na 35 eur.

Velké změny čekají zaměstnance, kteří pro služební cesty používají svůj osobní automobil. Pro ně stát s novou vyhláškou připravil jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Od ledna se snižuje cena za každý ujetý kilometr o desetník, na 3,60 koruny. Je to víceméně odpis ceny auta.

Zaměstnanci-řidiči si mohou dosud vybrat, zda budou zaměstnavateli účtovat benzin či naftu podle skutečné ceny, nebo podle sazby stanovené vyhláškou. Většina lidí si kvůli jednoduchosti s papírováním dosud vybrala jednodušší způsob účtování podle vyhlášky. Na něm však v předchozích letech zpravidla prodělávali. Od ledna je náhrada 36,10 koruny, u nafty 36,50. Po dlouhé době je tak sazba podle vyhlášky výhodnější než skutečné ceny na pumpách: ty se nyní průměrně pohybují kolem 35 korun za litr, ty nejlevnější prodávají litr naturalu i pod 33 korun. U nafty je situace podobná, ceny jsou vyšší zhruba o padesátník.

Účtujete zaměstnavateli palivo podle skutečné ceny, nebo podle sazby stanovené vyhláškou?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit