Odbory se při vyjednávání zaměstnavateli snaží dosáhnout pro letošní rok nárůst mezd o 2,5 procenta a více. Snahou je udržet alespoň reálnou výši mezd, když pro letošek odhadují inflaci 2,5 procenta. Na dnešní tiskové konferenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) o tom informoval šéf Svazu KOVO Josef Středula. Zároveň ale dodal, že hlavní snahou odborů je zachovat pracovní místa, a ne růst mezd. Informoval o tom server Financninoviny.cz.

„V této chvíli, v první čtvrtině vyjednávání, lze konstatovat, že u čtvrtiny subjektů máme nárůst o 2,5 procenta nebo vyšší. V této situaci je to velmi dobré,“ řekl Středula. Zároveň uvedl, že zatím se zvýšením mezd souhlasily například společnosti Honeywell, Mora, Třinecké železárny a Bosch Diesel. „Ve firmách, kde není situace dobrá, upřednostňujeme zachování pracovních míst,“ sdělil.

Středula zároveň kritizoval poslance, že v závěru loňského roku si díky změnám u výdajových paušálů zvýšili fakticky příjem o 25 procent. „My přitom musíme bojovat o udržení týdnu dovolené nebo o desetihaléře u příplatků,“ uvedl Středula.

I podle analytiků oslovených ČTK průměrná inflace letos sice klesne na zhruba 2,5 procenta, lidé si ale podle nich vydělají méně, protože mzdy podle odhadů porostou letos minimálně. Nezaměstnanost může podle odhadů překonat na základě staré metodiky MPSV i desetiprocentní hranici.

Loni byla průměrná inflace 3,3 procenta. Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 348 korun na 24 514 korun. Nárůst o 1,4 procenta byl ale od roku 2000 druhý nejmenší a reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda snížila o 1,8 procenta.

Podporujete odbory ve vaší firmě při vyjednávání se zaměstnavatelem?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit