Zadlužení invalidní důchodci a senioři řeší v posledních letech nepříjemný problém. I když vyrovnají všechny nedoplatky, stává se, že jim stát dál ze sociální dávky strhává splátky na exekuci. Důvodem je podle Exekutorské komory přetížení úředníků, kteří pak nestačí exekuce na důchody vyřizovat. Uvedl to server Zprávy.rozhlas.cz.

Lidé tak i několik měsíců splácejí dluh, který už dávno vyrovnali. Česká správa sociálního zabezpečení, která má exekuce u důchodů na starosti, se ale podle Jany Buraňové snaží vyřizovat případy co nejdříve.

„Pokud občan uhradil svůj závazek jednorázově exekutorovi, ty srážky z důchodu zastaví Česká správa sociálního zabezpečení bezodkladně. Pokud už ten požadavek byl zpracovaný do výplat důchodů, tak se může stát, že ta exekuční srážka v následujícím měsíci ještě proběhne,“ vysvětluje Buraňová.

Úřad ale přeplatky lidem následně vrátí. Úřad ujišťuje, že dlouhé lhůty pro vyřizování už výrazně snížil.

Problémy s exekucí musí řešit stále více lidí. Původně malý nedoplatek v řádech desítek korun, který člověk zapomene zaplatit, se po letech vyšplhá na mnohatisícovou částku. Exekutor pak dlužníkovi zpravidla obstaví účet. Podle Petry Báčové z Exekutorské komory se dlužníkům proto vyplatí, když na došlou výzvu nebo upozornění budou reagovat co nejdříve.

Snažte se komunikovat s věřitelem, snažte se vyrovnat svůj dluh co nejdříve, protože tím zabráníte tomu, aby procesem narůstaly další náklady,“ radí Báčová, jak postupovat při splácení dluhu.

Jaký máte názor na exekuce v České republice?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit