Jak Alena Hanáková (TOP 09) zeštíhlovala ministerstvo kultury: zrušit post, vyplatit náhrady, obnovit post. Odvolaní náměstci vedle odstupného inkasovali i statisíce korun kvůli takzvaným překážkám v práci. Pokračujeme v úsporných opatřeních, oznámila loni na jaře mluvčí ministryně kultury Aleny Hanákové. Jak nyní odhalila sonda serveru Lidovky.cz mapující odměny na ministerstvech, úspory se krátkodobě prodražily.

Hanáková tehdy ze dne na den propustila náměstka Radka Zdráhala, jehož si do funkce přivedl její předchůdce Jiří Besser. Ale nejen to. Hanáková zrušila i jeho pozici. „Kvůli zeštíhlení úřednického aparátu,“ vysvětlovala tento krok mluvčí ministryně Markéta Ševčíková. Vedle takřka čtyřsettisícového odchodného proto musel úřad vyplatit Zdráhalovi dalších 120 tisíc korun jako takzvanou náhradu za překážku v práci. A ze stejného důvodu muselo ministerstvo vyplatit 228 tisíc korun i někdejší náměstkyni Michaele Vojtové.

„Placení těchto náhrad vychází ze zákoníku práce. Když je člověk ze dne na den z organizačních důvodů odvolaný z funkce, nemůže od té doby vykonávat svoji práci. Po dobu klasické výpovědní doby je mu tudíž způsobena překážka na straně zaměstnavatele, který ho musí platit průměrnou mzdou,“ vysvětluje Růžena Rusová z ministerstva kultury.

„Proto se v obnoveném služebním zákoně uvažuje o tom, že nejbližší spolupracovníci ministrů a jejich náměstků budou mít funkce časově určené. Budou vázány na volební a služební období. Protože v současnosti se tím odčerpávají poměrně značné finanční prostředky,“ dodává Rusová.

Zdráhalův zrušený post náměstka pro „živé“ umění má být na ministerstvu údajně obnoven.

Jak dále napsal server Lidovky.cz, Hanáková se zbavila i poradkyně pro personalistiku Hany Červenkové, která je podle dřívějších informací médií partnerkou podnikatele Pavla Hrácha, jehož s Besserem spojovalo financování bytu na Floridě (právě kvůli této kauze musel Besser post ministra opustit). Červenková inkasovala 105 tisíc korun jakožto náhradu za překážku v práci a 110 tisíc jako odstupné.

Práci náměstků, které si ponechala, ocenila ministryně odměnami ve výši od 150 do 210 tisíc korun. V porovnání s bonusy na ostatních ministerstvech se jednalo o průměrné částky. Nejvyšší sumy k řádnému platu loni dostali náměstci na vnitru a v rezortu financí. Loňským rekordmanem je ale exnáměstek Vladimír Šiška z ministerstva práce a sociálních věcí, který čelí obvinění z korupce. Za devět měsíců získal bonusy ve výši 335 tisíc korun.

Co soudíte o krocích ministryně kultury Aleny Hanákové?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit