Ředitel největší nemocnice v zemi, kde se ročně protočí šest miliard korun, nebere ani tolik, aby v platovém žebříčku svého zařízení skončil v první desítce – umístil se až na 50. příčce.
„Je to tak, takhle to vyšlo,“ potvrdil Ludvík, jinak také zastupitel pražského magistrátu, který se na veřejnosti proslavil projevem o kuliších, tedy prominentních a movitých pacientech, o něž nemocnice musí přednostně pečovat, protože přinášejí peníze.
Miloslav Ludvík dále serveru Ihned.cz řekl, že mezi stovkou nejlépe placených zaměstnanců motolské nemocnice, kde pracuje více než pět a půl tisíce lidí, jsou až na pět výjimek pouze lékaři.
Podle Jana Růžičky, šéfa kabinetu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), to však není žádné překvapení. Ředitelé nemocnic, přestože to jsou vrcholní manažeři, neberou nikde nejvíc peněz, jak je to obvyklé ve velkých firmách.
„Je to zajímavé, ale ve zdravotnictví to tak je prakticky všude. Je potřeba zaplatit především špičkové odborníky – přednosty a primáře oddělení. Zároveň ale dlouhodobě říkám, že není úplně dobře, že ředitelé, kteří odpovídají za hospodaření a majetek nemocnic, neberou úplně hodně peněz,“ dodal Růžička.
Šéf Motola Miloslav Ludvík stejně jako šéfové dalších velkých fakultních nemocnic v České republice, které jsou řízeny státem, platovými přehledy pravidelně reportují ministerstvu zdravotnictví. A právě platy jsou teď aktuálním tématem. Resort ministra Leoše Hegera (TOP 09) totiž musí vysvětlovat, proč lékaři v letošním roce nedostanou přidáno tolik, kolik jim před dvěma lety slíbil ministr v memorandu, které ukončilo několikaměsíční protestní akci Děkujeme, odcházíme.
Doktoři se totiž znovu proti Hegerovi a vedení ministerstva šikují a na pátek vyhlásili první větší protestní akci – zavřeli některé ordinace a vzali si volno nebo ošetřovali podle domluvy sami sebe. Nešlo sice o nijak masovou stávku, lékařská komora a odboráři ale o sobě znovu dali vědět. Nelíbí se jim totiž směřování českého zdravotnictví pod Hegerovým vedením. „Je to středověce zrůdná likvidace zdravotnictví,“ uvedl například v jednom ze svých projevů odborářský předák Martin Engel, který v únoru 2011 memorandum s Hegerem podepisoval.
Lékaři ale nyní tvrdí, že ministr neplní slib, podle kterého se mimo jiné měly podle předem domluveného scénáře zvyšovat platy. Jenže teď se podle Engela nejen platy lékařům nezvedají, jak bylo domluveno, ale zároveň ve zdravotnictví ubývají peníze a podle odborů se i omezuje lékařská péče.
Podporujete lékaře v jejich protestech?
Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.