Žebříček hodnotí rozdíly v platech mužů a žen, zapojení žen na trhu práce a jejich podíl na pozicích na plný úvazek. Při minulém srovnávání byla Česká republika na 14. místě. Pokles na 20. příčku neznamená, že by se postavení žen na trhu práce zhoršovalo, ale jiné země ČR prostě předběhly, uvedl server Zprávy.rozhlas.cz.
Rozdíly v platech u mužů a žen platí i v případě, že pracují na stejných pozicích. Z průzkumu serveru Platy.cz totiž vyplývá, že rozdíl mezi jejich výdělkem je pořád v průměru 10 procent. Autoři porovnání si myslí, že si ženy často škodí už tím, že v životopise nebo u pohovoru uvedou nízký očekávaný plat. V průměru si na stejné pozici řeknou o 23 procent méně než muži.
Největší rozdíl v očekávaných platech můžeme najít u žen ve věku 35 až 44 let. Čekají až o 32 procent menší plat než muži. Existují ovšem i pracovní pozice, kde berou ženy v průměru více. Je to například asistentka, produktová manažerka nebo zubní lékařka.
Největší rozdíl v neprospěch žen je v Praze, Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde jsou platy u žen o 25 procent nižší. Na druhé straně nejmenší rozdíl je v Karlovarském kraji, a to 18 procent.
Trh práce je k ženám nejpřívětivější ve Skandinávii. V čele žebříčku PricewaterhouseCoopers jsou už více než deset let Norsko, Švédsko, Dánsko a Finsko. První pětici uzavírá Nový Zéland. Studie porovnává 27 zemí a za Českou republikou jsou Španělsko, Irsko, Slovensko, Itálie, Japonsko, Řecko a Korea.
Zatímco podle tohoto průzkumu je průměrný rozdíl mezi platy mužů a žen České republice 18 procent, v Německu nebo v Izraeli je to 21 procent. Na druhé straně ve Španělsku je rozdíl mezi mzdou mužů a žen jen pouhých 6 procent.
Jaké máte zkušenosti s rozdíly v platech mužů a žen?
Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.