„Specializovaný finanční úřad vydal do konce března 16 445 souhlasných rozhodnutí o registraci smlouvy. Celkem k registraci přijal 18 495 smluv,“ uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství, pod které spadají finanční úřady včetně SFÚ, který spravuje Centrální registr smluv.
Podle Asociace penzijních fondů (APF) už podepsalo smlouvy o druhém pilíři 22 375 klientů, část dokumentů je nyní na cestě do registru. Fondy ještě počátkem roku očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. „Počítáme, že květen a červen budou mnohem silnější, protože lidé nechávají obecně všechno na poslední chvíli,“ uvedl pro ČTK Karel Svoboda, šéf penzijní společnosti ČSOB a prezident APF. Naplnění této předpovědi však podle ekonomů nic nenasvědčuje.
„Objemy klientů a peněz, které si naplánovala řada penzijních společností, se nepodaří naplnit,“ sdělil ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Řezáč.
Podobně skeptický je i šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník. „Vzhledem k tomu, jak je druhý pilíř nastavený – každý, kdo do něj vstoupí, už nemůže vystoupit – tak neočekávám, že by do druhého pilíře vstoupilo větší množství lidí starších 35 let. Mladší lidé budou spíše vyčkávat, co penzijní společnosti předvedou a jak se jim bude dařit,“ vysvětlil v rozhovoru pro server ČT24.cz.
„Máme prozatím necelou tisícovku klientů. Potvrdily se obavy trhu, že o druhém pilíři mají lidé stále málo informací a že se ještě nerozhodli, jaký typ zabezpečení na stáří si zvolí,“ řekl portálu ČT24 mluvčí Allianz penzijní společnosti Václav Bálek. Společnost přitom přiznává, že k tomu, aby se jí podnikání ve druhém pilíři vyplatilo, musí během tří let nalákat 200 tisíc klientů, tedy asi 66 tisíc klientů ročně.
Podle Homolové se zrychlilo evidování smluv v centrální databázi. Jestliže v lednu dokázali čtyři pracovníci úřadu zaregistrovat 350 smluv denně, dnes je to zhruba tisícovka denně s dvojnásobkem pracovníků. Při tomto tempu by tak teoreticky mohli do půlky roku zpracovat dalších 60 tisíc smluv. Úřad je připraven lidské kapacity v případě potřeby okamžitě rozšířit.
První srážky z výplat dorazily do penzijních společností v březnu. Zatím mají účastníci druhého pilíře na svých soukromých účtech 38 tisíc korun. Proces od okamžiku podpisu smlouvy do chvíle, kdy účastníkovi spořicího pilíře zaměstnavatel začne přeposílat peníze na jeho soukromý penzijní účet, trvá nejméně dva měsíce.
Část zájemců o spoření si tento krok rozmyslela. Celkem 271 lidí odstoupilo od smlouvy ještě před její definitivní a nevratnou evidencí v Centrálním registru smluv. Na penzijní spoření ve druhém pilíři stát lidem uvolňuje tři procentní body z povinného důchodového pojištění, další dva body musejí dodat ze svého. Do poloviny roku se o účasti či neúčasti v tomto systému musí rozhodnout lidé starší 35 let.
Jste ochotni vstoupit do druhého důchodového pilíře?
Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.