Společným prohlášením požadujícím zlepšení pracovních podmínek skončilo výroční jednání vedoucích představitelů odborových konfederací zemí Visegrádské čtyřky, tedy České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Setkání se, nikoli náhodou, uskutečnilo na Světový den za důstojnou práci, který je Mezinárodní odborovou konfederací každoročně vyhlašován 7. října., informoval server e-sondy.cz.
Setkání V4V prohlášení odboroví předáci žádají například zastavení dosavadního jednostranného tlaku na flexibilitu na trhu práce, jehož důsledkem je růst počtu chudých pracujících. Nechtějí ani zhoršování pracovních podmínek a snižování minimálních standardů práce a pracovněprávní ochrany.
Vadí jim rostoucí počet osob samostatně výdělečně činných pracujících na takzvaných švarcsystém. To má podle nich za následek, že za ně zaměstnavatel neplatí zdravotní a sociální pojištění a že nejde o rovný vztah: zaměstnanec je v nevýhodnější pozici.
Prohlášení varuje i před růstem atypických forem smluvních vztahů a forem práce, například agenturního zaměstnávání. Odborové konfederace zemí V4 žádají záruky důstojné práce pro všechny tak, jak ji charakterizuje Mezinárodní organizace práce. Nutný je podle nich jednotný postup založený na solidaritě, dodržování lidských práv, včetně sociálních a odborových. Ekonom Jaroslav Šulc, který setkání v hotelu Olšanka, zorganizované ČMKOS a nadací Friedricha Eberta, moderoval, řekl, že hlavní náklady krize nesou a ponesou zaměstnanci.
Podle slov předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila, který kritizoval politiku bývalé vlády Petra Nečase (ODS), se ČR potýká s největší nezaměstnaností od roku 1933 - dnes je v ČR asi půl milionu nezaměstnaných. Zástupci z Polska hovořili o nedávných protivládních protestech ve Varšavě, podle sociologa Piotra Ostrowskeho je podporovali především mladí lidé, kterých se nezaměstnanost citelně dotýká.
Předseda konfederace odborových svazů Slovenska Jozef Kolár upozornil na nový fenomén - chudobu pracujících, kdy příjmy zaměstnaných lidí nestačí k důstojnému životu. Maďarský odborář György Lajtai upozornil, že Maďarsko se potýká především s vysokou mírou trvalé nezaměstnanosti.
Odboráři se jednali i odůchodovém systému. Shodli se na problematičnosti takzvaného druhého pilíře, který vyvádí peníze ze státního systému a v zemích V4 buď zkrachoval nebo krachuje.