Zaměstnanci těžební společnosti OKD dali v referendu odborářům svolení k vyhlášení stávky. Informoval o tom portál Zprávy.rozhlas.cz.

Odbory se s vedením těžařské firmy už déle než rok nemohou domluvit na nové kolektivní smlouvě.

Podle serveru Esondy.cz zaměstnanci zároveň v referendu odmítli návrh kolektivní smlouvy, který jim předložilo vedení společnosti, ve kterém zaměstnavatel navrhuje snížení příjmů zaměstnanců až o 20 procent. Od 15. října v OKD platí stávková pohotovost.

Hlasování se zúčastnilo přes 60 procent zaměstnanců. Z tohoto počtu se vyslovilo pro stávku přes 90 procent, takže odborová organizace má plný mandát na vyhlášení stávky,“ řekl Českému rozhlasu předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

Zatím není jasné, kdy by mohla být stávka vyhlášena. „V pondělí budou zasedat všechny odborové organizace působící v OKD, budeme jednat o dalším postupu,“ upřesnil Pytlík.

OKD jsou prý připraveny k dalšímu jednání. „Stále věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody bez tohoto krajního prostředku. A určitě jsme připraveni jednat a bavit o struktuře našeho návrhu,“ říká mluvčí OKD Marek Síbrt.

My pochopitelně respektujeme právo zaměstnanců na stávku, ale myslíme si, že při současné extrémní situaci na světových trzích s uhlím by lidé byli sami proti sobě, protože rozsáhlejší stávky vždycky znamená pro každou průmyslovou firmu velké náklady a v případě hlubinné těžby to platí dvojnásob,“ upozorňuje mluvčí OKD.

Ministr průmyslu v demisi Jiří Cienciala není vývojem událostí na severovýchodě republiky nadšený, stát ale do sporu zasahovat nebude. „Je to smutné, ale je to tak. To je jejich záležitost, snad vědí, co dělají. Doufám, že to mají promyšlené. Teď momentálně s tím nebudeme dělat nic. To je otázka firmy, která je soukromá a která si to řeší. A doufám, že to vyřeší,“ reagoval Cienciala.

Podle portálu Esondy.cz se horníci v minulosti zapojovali do celostátních odborářských protestů, ale v celé důlní společnosti OKD zatím nikdy stávka vyhlášena nebyla. Dřívější stávky se vždy týkaly jednotlivých dolů. Horníci stávkovali například na protest proti záměru slučování šachet nebo kvůli neřešení mzdových požadavků.

Naposledy se tak stalo 1. prosince 2003 na Dole Paskov na Frýdecko-Místecku, kde několik stovek horníků z ranní směny 20 minut protestovalo proti postupu vlády, která zrušila vyhlášku o hornických výhodách z roku 1991. Horníci chtěli původně práci přerušit na jednu hodinu, kvůli údajným výhrůžkám ze strany zaměstnavatele ji ale zkrátili na přibližně dvacetiminutový mítink.

Horníci Dolu Paskov hodinu výstražně stávkovali rovněž v roce 1996, kdy 1. prosince vyjádřili nesouhlas s předpokládaným útlumem těžby ve své šachtě.

Podporujete případnou stávku zaměstnanců OKD?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku .

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit