Propouštět zaměstnance Škoda Auto v Mladé Boleslavi letos nebude. Čtrnáctidenní celozávodní dovolená se přesouvá z přelomu července a srpna na prvních čtrnáct dní v srpnu. To je hlavní informace z právě probíhajícího vyjednávání o kolektivní smlouvě na tento rok v mladoboleslavské automobilce. Informace Škodováckého odboráře citoval server Esondy.cz.
Podle předsedy Podnikové rady odborů Škody Auto Jaroslava Povšíka možná už v únoru bude jasné, jestli zaměstnanci letos dostanou přidáno. Jednat budou v příštích dnech.
„My to děláme jako tři lokality. Kvasiny, Mladá Boleslav, Vrchlabí. Sejdeme se před jednáním o tarifech. Tam bude nejen jednání o tarifech a mzdách, ale také o zaručeném bonusu a variabilním bonusu,“ řekl Povšík.
Prakticky za tři týdny, konkrétně 11. února, zahájí odbory KOVO kolektivní vyjednávání o mzdách s firmou Škoda. Začátkem února se uskuteční výjezdní zasedání Podnikové rady spojené s workshopem právě ke kolektivnímu vyjednávání.
„Workshopu v Dlouhé Vsi u Rychnova nad Kněžnou se samozřejmě zúčastní rovněž výbory základních organizací Kvasiny a Vrchlabí,“ uvedl předseda PR Jaroslav Povšík.
Na vyjednávání s firmou je naplánováno celkem devět vyjednávacích kol. Předseda Povšík říká, že odbory KOVO budou tlačit na zajištění pracovních míst a odpovědný růst mezd v rámci dlouhodobého postupného růstu Růstové strategie odborů KOVO do roku 2018.
Odboráři se budou na workshopu zabývat také novým občanským zákoníkem, který výrazně zasahuje též do pracovněprávních vztahů. Předseda Povšík zdůraznil, že odboráři chtějí dojít ke konsenzu, jaký růst mezd žádat.
„Nikdy neuděláme nic bez schválení Rady předsedů a výborů Kvasiny a Vrchlabí,“ dodal předseda Povšík.
Odbory KOVO kladou důraz na výši tarifů, ale i na stabilizaci příjmů tak, aby z nich zaměstnanci za žádných okolností neztráceli. Podle portálu Esondy.cz je totiž smutné, když se u jiných firem hovoří o zajímavém růstu mezd, ale většina zaměstnanců se na takovou mzdu nikdy nedostane. To ve Škoda Auto rozhodně neplatí.
Postupný, dlouhodobý a hlavně reálný růst mezd pro všechny zaměstnance ve Škodovce také v minulých dnech ocenila česká média, například MF Dnes a Hospodářské noviny ve svých přehledech očekávaných událostí v roce 2014.
Jak hodnotíte kolektivní vyjednávání ve Škodě Auto?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.