Vedení Českých aerolinií podepsalo 31. ledna s pěti odborovými organizacemi působícími ve firmě novou kolektivní smlouvu na letošní rok. Jednání trvala zhruba půl roku. Informoval o tom server Esondy.cz.

Vítězstvím managementu je už samotný fakt, že smlouva byla uzavřena pouze na jeden rok. Předchozí dohody platily vždy dva nebo tři roky. Poslední dvouletou smlouvu vypovědělo vedení ČSA loni v létě sotva ve čtvrtině její platnosti. Definitivně ale vyprší až dnes, kdy skončí výpovědní lhůta.

Podpisem smluv České aerolinie učinily důležitý krok k větší konkurenceschopnosti, což je základní podmínka dalšího rozvoje společnosti,“ řekl prezident společnosti Philippe Moreels. Vedení se omezilo pouze na prohlášení, že smlouvy přinesou oproti minulosti větší pružnost v plánování posádek.

V zásadě jsme spokojeni, bylo to maximum možného. Drobné ústupky jsme udělali v pravidlech pro plánování letů,“ řekla předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová. Stevardům, letuškám a zřejmě i pilotům se mírně přitáhnou šrouby při žádostech o dny volna.

Zajímavostí je, že jako první odsouhlasili podmínky smlouvy piloti, kteří v minulosti vždy patřili k největším oponentům. Důvodem může být skutečnost, že nejhlasitější letci dostali v létě výpověď. Musel odejít například někdejší prezident sdružení pilotů CZALPA Peter Žmolík.

Opět se potvrdilo, že jen věcná jednání vedou k oboustranně akceptovatelnému výsledku. Letos opět převládl zdravý rozum a fakta,“ doplnil Moreels. Výsledkem je podle něj model, podle kterého budou moci být všechny posádky více využitelné v závislosti na provozní situaci a potřebách společnosti.

Co soudíte o obsahu kolektivní smlouvy v ČSA?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit