Ostravský krajský soud potvrdil půlmiliónovou pokutu pro firmu Foxcoon CZ. Sankci udělil už v roce 2011 za to, že výrobce počítačů neposkytl svým zahraničním dělníkům dostatečný odpočinek. Firma se odvolala, soud na konci minulého roku verdikt inspektorátu potvrdil. Rozsudek je pravomocný, firma se ale ještě bude bránit u Nejvyššího soudu. Napsal to portál Esondy.cz.

V projednávané věci nebylo mezi účastníky řízení sporu o tom, že se žalobkyně dopustila vytýkaného správního deliktu, tedy že zaměstnancům nerozvrhla pracovní dobu tak, aby měli zákonem stanovený odpočinek v týdnu. Jediným a zásadním žalobním bodem žalobkyně byla nepřiměřenost výše uložené pokuty,“ uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Dny nepřetržitého odpočinku v týdnu jsou určeny k tomu, aby se zaměstnanci zotavili, a je povinností zaměstnavatele, aby takový nepřetržitý odpočinek zajistil,“ řekla Böhmová.

Pokud jde o pokutu, z jejího charakteru vyplývá, že má být individuální a přiměřená a že musí reflektovat i majetkové poměry potrestaného.

V daném případě se u žalobkyně jednalo o protiprávní jednání, za které jí již jednou byla uložena sankce ve výši 30 000 korun. Pokuta uložená při předchozí kontrole se tedy zcela minula účinkem a je logické, že v nyní projednávaném případě byla uložena pokuta podstatně vyšší,“ dodala mluvčí s tím, že firma má základní kapitál ve výši bezmála tři miliardy korun, tedy půlmiliónová pokuta je zcela přiměřená.

Problémy s pracovními podmínkami měl Foxconn i mimo ČR. Kritiky se dočkal například loni v říjnu poté, co se na veřejnost dostaly informace o podmínkách v čínských továrnách, kde vyrábí pro společnost Apple.

Foxconn je největším smluvním výrobcem mobilů na světě, pracuje pro něj milión lidí. V Česku působí od roku 2000 a v továrnách v Pardubicích a Kutné Hoře zaměstnává 5000 lidí.

Znáte podobný případ, kdy firma brání zaměstnancům v odpočinku?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit