Počet lidí, kteří v tuzemském maloobchodu pracují na nedobrovolný zkrácený pracovní úvazek, narůstá. Zatímco před dvěma lety to bylo 40 procent řadových zaměstnanců, v současné době už je to téměř 70 procent z nich. Na svých stránkách to uvedl portál Novinky.cz.

Obchodní řetězce využívají současné situace na trhu práce, kdy nezaměstnanost dosahuje rekordních hodnot, uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová.

Průměrná měsíční mzda pokladních a dalších řadových zaměstnanců v obchodních řetězcích podle jejích slov zaostává za celostátním průměrem zhruba o 10 tisíc korun.

Mzdy jsou velmi nízké, hovoří se o takzvaných pracujících chudých. Průměrná mzda dosahuje 14 500 korun, ale to je na plný úvazek. Problém, který řešíme, je otázka zkrácených úvazků. Sedmdesát procent lidí v maloobchodu již pracuje na nedobrovolné zkrácené úvazky,” uvedla Burianová.

Podle předsedkyně OSPO se pro letošní rok podařilo vyjednat s řetězci slušný nárůst mezd v průměru od 1,5 do tří procent. Situace na trhu práce v regionech také vede podle ní k práci za pokladnou čím dál víc lidí s vysokoškolským titulem.

Pracovní podmínky v českém maloobchodu jsou podle Burianové v posledních letech zhruba stejné. Řetězce podle jejích slov ale často špatně vybírají lidi na pozice ve středním managementu, kteří pak ve funkci selhávají.

Týká se to i nedávného případu z karlovarské prodejny řetězce Makro, kdy pokladní sepsaly stížnost na praktiky svých nadřízených. Důvodem bylo jejich údajně neetické až hrubé chování k zaměstnankyním před zákazníky nebo neumožnění hygienických přestávek v neodkladných případech.

Začátkem dubna by měl jít do Senátu návrh zákona o omezení otevírací doby velkých obchodů o státních svátcích. Podle návrhu by měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince.

O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeno nejdéle do 12 hodin. Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Souhlasíte s omezením otevírací doby velkých obchodů o státních svátcích?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit