Inspekce práce by měla mít možnost pokutovat zaměstnavatele za neoprávněné sledování zaměstnanců na pracovišti. V doporučeních pro zákonodárce to ve zprávě o činnosti za loňský rok navrhuje veřejný ochránce práv. Funkci tehdy ještě zastával Pavel Varvařovský, který označil za absurdní nynější situaci, kdy inspekce může sledování na pracovištích kontrolovat a žádat nápravu, sankci ale uložit nemůže. Napsal to server Finančnínoviny.cz.

Nyní inspekce podle doporučení postupuje tak, že se obrací na Úřad pro ochranu osobních údajů. Úřad ale ukládá pokuty výhradně za skutky, které se týkají zpracování osobních údajů. Zastává prý stanovisko, že zaměstnavatele může postihnout jen v případech, když jsou zaměstnanci sledováni technikou se záznamem.

Pokud zaměstnavatel zasahuje do soukromí zaměstnanců jinými prostředky, například v takzvaném on-line režimu, není toto nezákonné jednání postižitelné ani Úřadem pro ochranu osobních údajů ani orgánem inspekce práce,“ stojí ve zprávě.

Veřejný ochránce proto žádá, by byl do zákona o inspekci práce vložen nový správní delikt a přestupek, který by sankci za nepřípustné zásahy do soukromí zaměstnanců na pracovišti zavedl.

Souhlasíte v této věci s bývalým ombudsmanem Pavlem Varvařovským?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit