Nejmenší procentuální rozdíly mezi mzdami žen a mužů jsou ve středních Čechách a v Karlovarském kraji. Naopak nejvíce jsou platové nůžky rozevřeny v hlavním městě Praze, jižních Čechách a na jižní a severní Moravě. Vyplývá to z analýzy služby Platy.cz, o níž informoval server Finančnínoviny.cz.
Nejnižší rozdíl v průměrných platech můžu a žen je v Karlovarském kraji (4703 Kč), nejvyšší je naopak v Praze (8380 Kč).
Podle procentuálního srovnání průměrných mezd mužů a žen stojí na jedné straně Středočeský kraj a Karlovarský kraj (125, resp. 126 procent ve prospěch mužů), na straně druhé pak Jihomoravský a Moravskoslezský kraj (s 32procentní, respektive 33procentní výhodou pro muže).
„Jde zřejmě o tradiční pojetí role ženy u výsledků z moravských krajů a vlivu platů vysokých manažerů velkých firem v Praze,“ uvedl analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec.
Nejspravedlivěji naopak vypadá Středočeský a Karlovarský kraj.
„O důvodech musíme spekulovat. U Středočeského kraje to může být i přítomností nadnárodních technických koncernů, kde jsou mzdy stanovovány taxativně pro danou pozici. U Karlovarského kraje to naopak může být tím, že je tu řada drobných podniků a tradice lázeňství, zdravotnictví s tradičně vysokým zastoupením žen a nízkými platy,“ dodal Němec.
S nezaměstnaností rozdíly v odměňování podle něj souviset nebudou, nejvyšší rozdíly jsou i v Praze, kde je dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v republice.
Naopak vyrovnanější platy jsou v Karlovarském kraji, kde se nezaměstnanost pohybuje již několik let kolem deseti procent. Křivka poměru mezi platy žen a mužů ale koresponduje s podílem kraje na tvorbě HDP, poznamenal Němec.
Jaké jsou podle vás hlavní příčiny v rozdílných mzdách mužů a žen?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.