Agenturní zaměstnanci pracující v agenturách práce systému Master Vendor ve ŠKODA AUTO mají nyní díky Odborům KOVO sociální výhody podobné jako ostatní zaměstnanci automobilky ŠKODA. Zároveň se jim zvýšila mzda. Je to výsledek kolektivního vyjednávání, které uzavřely odbory KOVO s agenturami práce působícími ve firmě – Manpower, Trenkwalder a DP Work. Na svých stránkách to uvedl server Esondy.cz s odkazem na týdeník Škodovácký odborář.

Ještě nikdy jsme neuzavírali kolektivní smlouvu s agenturami práce. Myslím, že jsou to první smlouvy v České republice. Je to pro nás historický okamžik,“ řekl při podpisu smluv předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík.

Jsme pyšní na to, že jsme kolektivní smlouvu s Odbory KOVO uzavřeli. V této branži stále existuje šedý trh a nic jiného jej nepomůže vyčistit, než existence příkladu, jak tuto činnost dělat správně na základě dohody o vzájemné spolupráci a kolektivní smlouvy. Jsme v tom rozhodně ojedinělí,“ řekla generální ředitelka českého zastoupení Manpower Jaroslava Rezlerová.

Předseda Povšík podotkl, že jde v rámci České republiky o vůbec první reálnou dohodu, která zaručuje hodnoty pro zaměstnance, jak v oblasti sociální, tak mzdové, a měla by být příkladem sociálního dialogu i v řadě jiných firem, kde dosud nefunguje. „Jsme připraveni poskytnout toto know-how všem, kteří o to budou mít skutečný zájem,“ dodal Jaroslav Povšík.

Vrcholí tím mnohaletá snaha Odborů KOVO ve ŠKODA AUTO zastupovat stejně jako kmenové zaměstnance také ty agenturní a postupně vyrovnat jejich pracovní podmínky, benefity a odměňování na stejnou úroveň. Všichni totiž pracují ve stejně těžkých podmínkách, na stejném produktu a prakticky i pro stejnou firmu. Odbory KOVO odmítají, aby zaměstnanci agentur byli považování za lidi jiné kategorie a již před více než šesti lety rozjely vytrvalý boj za jejich zrovnoprávnění.

Původním impulzem přitom byly divoké podmínky agenturního zaměstnávání, velký počet agenturních zaměstnanců, jazykové i sociální bariéry a stížnosti kmenových zaměstnanců.

Postupem času se Odborům KOVO podařilo vymýtit mafiánské praktiky, okrádání těchto pracovníků atd. Vznikl systém Master Vendor, v jehož rámci je vybírána mateřská agentura, která může mít dva subdodavatele. Důraz je kladen na dodržování zákonů, smluv, firemní kultury a sociální cítění.

Tuzemský trh práce podobnou významnou událost zažil již na začátku března, kdy v Domě odborových svazů v Praze došlo k podpisu mimořádné smlouvy o rámcové spolupráci mezi Odborovým svazem KOVO a Asociací poskytovatelů personálních služeb (APPS).

Jednalo se historicky o první smlouvu tohoto druhu uzavřenou mezi odbory a zástupci personálních agentur. Šlo o průlomový kontrakt, jehož cílem je aktivní spolupráce odborů a poskytovatelů agenturního zaměstnávání, prosazování důstojných pracovních podmínek a potírání nelegálních forem zaměstnávání.

Naším cílem je kultivovat prostředí agentur práce aby se i ti, kteří pro ně pracují, měli tak dobře, jako lidé v klasických pracovních poměrech,“ řekl tehdy novinářům bývalý předseda Odborového svazu KOVO a dnešní předseda ČMKOS Josef Středula.

Když v roce 2004 přišel český parlament s nápadem pustit na trh práce agentury, nikdo netušil, co všechno se odehraje. Od té doby se udála spousta věcí, trh prakticky nebyl regulovaný, takže dnes je v Čechách přes 1558 agentur práce, zatímco Polsku s daleko větším pracovním trhem stačí 18 agentur. Docházelo i k vydírání agenturních pracovníků, dokonce k naprosto neuvěřitelným praktikám, kdy zahraniční zaměstnance zavírali, brali jim pasy, dělali z nich novodobé otroky. Snažili a snažíme se dělat co nejvíce pro to, aby agentury byly lidštější. A časem i některým agenturám začaly extrémní praktiky vadit. Proto jsme uzavřeli smlouvu s APPS, která je největším sdružením nejvýznamnějších agentur práce u nás, objemem služeb tvoří téměř polovinu trhu agenturního zaměstnávání a sdružuje agentury, které považujeme za serióznější,“ uvedl Středula.

Jaké máte zkušenosti s agenturami práce?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit