Těžký rok, který poznamenalo i hromadné propouštění, patrně v očích studentů snížil atraktivitu firmy ČEZ. Ta se tak poprvé v historii nestala vítězem průzkumu Top zaměstnavatelé. Studenti by tak aktuálně nejraději pracovali ve Škodě Auto. ČEZ však stále na první místo staví ti, kteří mají ve škole nejlepší výsledky. Informoval o tom server Idnes.cz.

Škoda Auto poprvé ve čtyřleté historii ankety Top zaměstnavatelé odsunula z pozice absolutního vítěze polostátní energetickou firmu ČEZ. Rozhodly o tom hlasy více než 8,5 tisíců studentů v průzkumu pořádaném Asociací studentů a absolventů (ASA) ve spolupráci s GfK. Výsledky vyhlásili pořadatelé v úterý večer na Žofíně.

Ocenění od studentů si velmi vážíme. Snažíme se jim vycházet vstříc už na školách stážemi. Pro absolventy potom už dvacet let funguje roční adaptační a rozvojový program, který pomohl vychovat nespočet talentů," okomentoval čerstvý úspěch člen představenstva Škody Bohdan Wojnar.

Kromě absolutního vítěze vzešlo z průzkumu i dvanáct nejvytouženějších zaměstnavatelů podle jednotlivých oborů. K nim pořadatelé tradičně zveřejňují i vítěze tří kategorií, ve kterých se počítají jen hlasy těch, kteří studují dané zaměření a navíc o sobě prohlásili, že mají vysoce nadprůměrné studijní výsledky.

A tyto výsledky se od těch všeobecných liší. Například v kategorii advokátních kanceláří vyhrála Havel, Holásek & Partners, ale v hlasování nejnadanějších studentů se na prvním místě umístila jejich konkurence z AK Brož & Sokol & Novák.

To se stává poměrně často. Je to kvůli tomu, že větší firmy znají všichni a mnoho lidí tam chce i pracovat. Ti nejlepší se ale o pracovní trh zajímají zpravidla více a proto míří na pozice, které oni sami považují za elitnější," komentuje to pořadatel průzkumu Daniel Novák z ASA.

Podobně to bylo u kategorie „technik". Tam ti nejlepší nejčastěji touží pracovat v ČEZ a ten tak překoná i jinak absolutního vítěze Škodu Auto. Obdobně v kategorii (nejnadanějších) ekonomů na prvním místě skončila Česká národní banka, i když v hlasování všech studentů v sektoru bankovnictví skončila až pátá.

Nejdůležitější jsou pro studenty peníze a růst

Podle čeho si studenti své vysněné zaměstnavatele vybírají? "Z průzkumu vyplynulo, že pro studenty je při volbě jejich budoucího zaměstnavatele nejdůležitější odměňování, možnost růstu ve firmě a pracovní náplň," vysvětluje Novák.

Co se týče prvního z důležitých faktorů - tedy výše odměny - byli studenti v průzkumu i konkrétnější. Největší část z nich, dohromady 33,6 procent studentů by chtěla nástupní plat v rozmezí 20 až 25 tisíc korun. Sedmadvacet procent by se spokojilo i s rozpětím o pět tisíc korun nižším. Naopak 20,7 procenta dotázaných by do zaměstnání chtělo nastupovat za 25 až 30 tisíc korun hrubého.

Těch, kteří by byli schopni pracovat s nástupním platem pod 15 tisíc korun, nebo naopak v různých rozpětích nad 30 tisíc korun, je už výrazně méně.

Zatímco tato čísla jsou z průzkumu patrná, zjistit, zda se u vytoužených zaměstnavatelů potkávají s adekvátní nabídkou, je těžší. "Výše nástupní mzdy je individuální a odvíjí se od konkrétní pracovní pozice. Obecně u nás vysokoškoláci mohou očekávat nástupní mzdu pohybující se kolem úrovně průměrné mzdy v Česku," říká například Edita Novotná, která zastupuje vítěze v kategorii stavebnictví - firmu Strabag.

Zatímco Strabag tak s platem okolo 25 tisíc hrubého uspokojí více než polovinu odpovídajících studentů, v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners by si na své přišla i nejnáročnější desetiprocentní menšina. „Koncipient v prvním roce praxe si v průměru včetně odměn vydělá zhruba 32 až 36 tisíc korun měsíčně," popsal zakládající partner advokátní kanceláře Robert Nešpůrek.

Jinak ale firmy nechtějí ani naznačovat s odkazem na citlivost dat či zmíněné nemožnosti paušalizace.

Studentů s praxí přibývá

Zajímavé je, že ačkoli mzdové nároky absolventů se podle průzkumu v posledních letech téměř neměnily, výrazně přibylo absolventů, kteří hlásí praxi ze zaměstnání. Tedy něco, po čem zástupci z řad zaměstnavatelů často volají.

Aktuálně uvedlo zkušenost se zaměstnáním v oboru přes 52 procent dotázaných, což je o deset procentních bodů více než v roce 2012. Na druhou stranu ale téměř stejným dílem ubylo těch, kteří měli zkušenost s podnikáním či živností.

"Studenti raději při škole volí praxi na částečný úvazek v oboru, než aby budovali vlastní byznys, což vyžaduje větší nasazení. Podnikat začínají třeba až po dostudování," myslí si Novák z ASA.

 

Souhlasíte s výsledky průzkumu studentů?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit