Češi se jen velmi pomalu učí, jak zacházet se svými penězi. Z aktuálního průzkumu, který provedla Česká bankovní asociace ve spolupráci s agenturou SC&C vyplývá, že za posledních 9 let se úroveň finanční gramotnosti příliš nezměnila. Lidé prý pořád příliš neznají třeba rozdíl mezi debetní a kreditní kartou nebo pojem RPSN. Výsledkem jsou předlužování, exekuce, nebo osobní bankrot. Zprávu uvedl portál Zpravy.rozhlas.cz.

Z průzkumu vyplývá, že Čechy nejvíce ohrožuje například neznalost toho, že si mají vytvářet dlouhodobý finanční plán," posteskl si Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Mnoho lidí nemá vůbec žádnou finanční rezervu. „Až 30 procent respondentů uvedlo, že žije od výplaty k výplatě. 22 dalších procent má rezervu jen na měsíc." Právě tato skupina lidí je ochotna si vzít třeba i neuváženou půjčku od nějakého neetického nebankovního poskytovatele.

Ochota roste s nízkou finanční gramotností, souvisí i s osobní finanční situací, ale také s tím, že tito lidé nejsou vždy schopni odhalit všechny triky, které za takovou predátorskou půjčkou stojí," uvedl Matoušek.

Vede střední generace. Mladší a starší mají rezervy

Podle něho jsou na tom ve finanční gramotnosti nejlépe lidé ve střední generaci. „Generace nad 60 let potřebuje v této věci přidat a překvapivě i mladí generace do 30 let." Vyšší gramotnost pak vykazují lidé s vysokoškolským vzděláním, ve velkých městech a také muži.

Nás velmi zajímá finanční gramotnost klientů, protože banka potřebuje takového klienta, který se vyzná v produktech banky, je finančně gramotný a dokáže si rozvážit, co pro svůj finanční život potřebuje a podle toho se rozhodnout," zdůraznil Jan Matoušek.

 

Jak jste na tom vy? Máte dostatečnou finanční rezervu na "horší časy" nebo žijete od výplaty k výplatě?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit