Český průmysl, jehož růst ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhnul sedmi procent, začíná snižovat nezaměstnanost. Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu dosáhla červencová míra nezaměstnanosti 5,2 procenta. Ta ve srovnání s předchozím měsícem představuje mírné zvýšení o jednu desetinu procentního bodu, oproti loňskému červenci klesla však o osm desetin procentního bodu.

"Průmyslové podniky začínají postupně nabírat lidi. Opět se prokazuje klíčová role našeho průmyslu, a to i na trhu práce," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák.

Podle aktuálního srpnového šetření SP ČR přibližně dvě pětiny průmyslových podniků hlásí meziroční nárůst výroby. Téměř polovina těchto firem plánuje nábor nových pracovníků. Zhruba 30 procent firem hlásí v meziročním srovnání zhoršení ekonomické situace, přesto dvě třetiny z nich neplánují propouštění lidí. Nechystají však přijímání pracovníků. Téměř u třetiny firem zůstává ekonomická situace stejná jako v loňském roce. U této skupiny větší část firem plánuje nábor pracovníků, než jaká se chystá na propouštění.

Současně tuzemské firmy avizují prohlubující se nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. Jde jim zejména o vysokoškolské profese, přibližně dvě třetiny z nich se potýkají s tímto problémem.

Poptávají průmyslové podniky nové pracovníky i vašem okolí?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit